Uniwersytet Rzeszowski przejmuje szpital wojewódzki. Szef MZ o “sukcesie Podkarpacia”
Uniwersytet Rzeszowski przejmuje Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1. Porozumienie w tej sprawie uczelnia podpisała z urzędem marszałkowskim. Uniwersytet będzie zarządzał szpitalem od 1 stycznia 2023 roku.

- W środę (28 grudnia) samorząd województwa podkarpackiego, za aprobatą resortu zdrowia, przekazał Uniwersytetowi Rzeszowskiemu Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
- Uniwersytet będzie zarządzał szpitalem od początku 2023 r.
- Przejęcie szpitala przez uczelnię ma dać większe możliwości szkolenia studentów kierunku medycznego.
28 grudnia Uniwersytet Rzeszowski podpisał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego porozumienie w sprawie przejęcia od samorządu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1. W wyniku tego porozumienia Podkarpacie zyska pierwszy w regionie szpital uniwersytecki.
Niedzielski: w zawodach medycznych praktyka jest najważniejsza
Biorący udział w uroczystości przekazania uczelni szpitala minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że przejęcie to zwiększy możliwości szkolenia studentów kierunku medycznego.
- 4,5 tysiąca studentów kierunków medycznych i zdrowia publicznego zyskuje nowe możliwości. W zawodach medycznych praktyka jest najważniejsza. Pełnowymiarowy wydział lekarski z profesjonalną bazą kliniczną to niewątpliwy sukces Podkarpacia - powiedział Niedzielski.
Rzeszowska uczelnia będzie zarządzać szpitalem od 1 stycznia 2023 roku.
– To nie jest tylko kwestia tego, że szpital, który będzie teraz własnością uniwersytetu, będzie miał dostęp do nowych środków badawczych, szczególnie w badaniach klinicznych, ale przede wszystkim będzie miał własną bazę kliniczną, gdzie głównym celem jest kształcenie lekarzy, ale również innych zawodów medycznych, które pracują na rzecz zdrowia pacjentów – dodał minister zdrowia.
Przypomniał, że kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim powstał w 2016 r. i skończyły go już dwa roczniki absolwentów.
– Mamy już teraz własną bazę kliniczną. Jest planowana inwestycja, która zmodernizuje działalność tego szpitala, już klinicznego. Ta konsekwencja i rozwój zapewniają, że w kolejnych latach, w kolejnych okresach, dostępność do leczenia będzie na wysokim poziomie – wskazał szef MZ.
Minister Czarnek: tak musi być w każdym województwie
– Uniwersytet Rzeszowski jest wzorcową placówką, która działa na rzecz uzupełnienia kadry lekarskiej w Polsce - ocenił szef MEiN Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy i jedynym sposobem jest zwiększenie liczby studentów.
Tymczasem – jak mówił szef MEiN – Uniwersytet Rzeszowski, jako uczelnia niemedyczna, wykształciła już 180 absolwentów lekarzy, z czego 70 proc. pracuje na Podkarpaciu. - I tak musi być w każdym województwie – wskazał.
Podziękował ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu za współpracę.
– Przez te kilka lat udało nam się zwiększyć liczbę studentów na pierwszym roku studiów lekarskich o 60 proc. To bardzo dużo, ale trzeba jeszcze więcej. Rzeszów daje przykład jak to robić – podkreślił Czarnek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: bardzo ważne jest kształcenie lekarzy w zakresie kompetencji miękkich
Źródło: Puls Medycyny