Umowa z kasą chorych nie wyklucza przejścia na kartę podatkową

Sławomir Molęda
opublikowano: 04-12-2002, 00:00

Czy prowadząc indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską można od 1 stycznia 2003 r. rozliczać się za pomocą karty podatkowej i kontynuować udzielanie świadczeń w ramach umowy z kasą chorych? - pyta Czytelniczka.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
Pytanie dotyczy problemu zdefiniowania pojęcia wykonywania wolnego zawodu i trafia w sedno tego zagadnienia. Wprowadzenie nowych przepisów podatkowych, umożliwiających lekarzom wybór formy opodatkowania, wiąże się bowiem z uściśleniem definicji wolnego zawodu. Obecnie obowiązujący przepis art. 4 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wprowadzony z początkiem 2001 r., stanowi jedynie tyle, iż określenie ,wolny zawód" oznacza działalność wykonywaną w szczególności przez lekarzy wszystkich specjalności, po czym wymienia inne wolne zawody.
Nowy przepis art. 4 ust. 1 pkt 11 tejże ustawy jest o wiele bardziej precyzyjny. Za wolny zawód uważa bowiem pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście wyłącznie na rzecz osób fizycznych przez lekarzy, lekarzy stomatologów itd. Pojęcie wolnego zawodu zostało więc formalnie uściślone i oznaczać będzie tylko taką działalność lekarzy, która spełnia łącznie dwa warunki: po pierwsze wykonywana jest osobiście, a po drugie - wyłącznie na rzecz osób fizycznych.
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, należy rozważyć następującą kwestię: czy umowa zawarta z kasą chorych nie narusza żadnego z powyższych warunków? Jak wiadomo, umowa taka dotyczy świadczeń zdrowotnych udzielanych ubezpieczonym, którymi są osoby fizyczne. Oznacza to spełnienie drugiego z warunków. Lekarz, udzielając świadczeń w ramach umowy, choć wykonuje je na rachunek kasy chorych, to jednak świadczy je wyłącznie na rzecz ubezpieczonych. Czy umowa ta wykonywana jest przez lekarza osobiście, to już zależy od niego samego.
Przypomnę tylko, iż zgodnie z urzędową interpretacją Ministerstwa Finansów, indywidualna praktyka lekarska nie traci swojego charakteru działalności wykonywanej osobiście, jeżeli przy jej wykonywaniu zatrudniane są osoby, które nie wykonują czynności związanych bezpośrednio z wykonywaniem zawodu lekarza. Chodzi tu o takie czynności pomocnicze, jak prowadzenie kasy i księgowości, prace porządkowe, przyjmowanie zleceń na usługi, obsługa biurowa, prace pielęgniarki, kierowcy itp.
Nie ma zatem przeszkód formalnych, aby lekarz prowadzący praktykę lekarską mógł od 1 stycznia 2003 r. kontynuować udzielanie świadczeń w ramach umowy z kasą chorych i rozliczać się za pomocą karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.






Prawo w medycynie
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
×
Prawo w medycynie
Wysyłany raz w miesiącu
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
Administratorem Twoich danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska). Klauzula informacyjna w pełnej wersji dostępna jest tutaj

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: Sławomir Molęda

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.