UM w Łodzi: telemedycyna w opiece nad seniorami
Uniwersytet Medyczny w Łodzi chce rozpocząć badania nad zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań telemedycznych wśród seniorów. Lekarze będą mogli zdalnie monitorować pacjentów, kontrolować np. poziom glukozy we krwi, ciśnienie, temperaturę i na podstawie tych danych wprowadzać zmiany w leczeniu.
W ramach pilotażowego badania dotyczącego skuteczności i kosztów rozwiązań telemedycznych w leczeniu seniorów, Uniwersytet Medyczny w Łodzi chce uruchomić specjalne centrum monitorujące.

W planowanym badaniu miałoby wziąć udział 600 osób w podeszłym wieku, które zostałyby wyposażone w tablety i specjalne urządzenia do pomiarów medycznych, np. ciśnienia krwi, temperatury, poziomu glukozy czy spirometrii. Sprzęt będzie dobierany indywidualnie – w zależności od jednostki chorobowej, na którą cierpi pacjent.
Specjalnie utworzone centrum monitorowania umożliwiłoby stałą kontrolę wyników, jednak lekarz nie musi być dostępny w ramach systemu przez cały czas. Kiedy zostaną przekroczone określone wartości badanych parametrów, lekarz zostaje o tym poinformowany przez automatyczne uruchomienie się alertu.
"Ten pomiar automatycznie za pomocą łącza telekomunikacyjnego wędruje do centrum monitorującego i na tablet pacjenta" – tłumaczy Ireneusz Staroń, szef Sekcji ds. Badań Klinicznych Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM w Łodzi. Historia pomiarów jest przechowywana w bazie danych znajdującej się w tzw. chmurze obliczeniowej.
Na tablecie znalazłyby się także informacje o zestawie czynności, które pacjent musi wykonać każdego dnia, w tym koniecznymi pomiarami dostosowanymi do jego jednostki chorobowej, czyli np. w przypadku diabetyka, będzie to m.in. pomiar poziomu cukru we krwi.
„To rozwiązanie telemedyczne pozwala pacjentowi zarządzać własnym zdrowiem. Pacjent używając technologii informatyczno-komunikacyjnych jest w stanie kontrolować niektóre swoje parametry życiowe, ale również lekarz poprzez Centrum Monitorujące jest w stanie monitorować tego pacjenta” – dodaje Ireneusz Staroń.
Szef Sekcji ds. Badań Klinicznych Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM zapewnia, że sprzęt jest prosty w obsłudze, posiada małą liczbę przycisków. Jak podkreślają producenci urządzenia, bardzo istotnym elementem systemu teleopieki jest możliwość zadawania przez pacjentów pytań dotyczących stanu ich zdrowia i w taką opcję wyposażone będą również tablety.
Zdaniem specjalistów, takie rozwiązanie może być elementem tzw. opieki koordynowanej i może pomóc w utrzymaniu seniorów jak najdłużej w domu, z dala od szpitala czy domu opieki.
Łódzki UM rozpoczął współpracę badawczo-rozwojową nad systemem teleopieki z norweską firmą Dignio As oraz polskim spin-out’em Dignio Pl, powstałym w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości UM.
Uczelnia stara się o unijne środki w ramach programu badawczego Horyzont 2020 na przeprowadzenie badań pilotażowych. Według Staronia projekt otrzymał już certyfikat doskonałości, tzw. Seal of Excellence od Komisji Europejskiej i jest duża szansa, że otrzyma także dofinansowanie. „Chcemy potwierdzić skuteczność tego rozwiązania telemedycznego, z drugiej strony chcemy przeprowadzić analizę jego kosztów” - dodał.
Projekt ma trwać dwa lata, natomiast pacjenci będą włączani do badania przez okres 12 miesięcy. „To jest taki minimalny okres, w którym musimy obserwować wyniki ewentualnych interwencji medycznych, które zastosujemy” - dodał. Badania nad systemem teleopieki mogą ruszyć w Łodzi już na początku 2017 r. Nadzór merytoryczny nad projektem będzie sprawował prof. Tomasz Kostka, prorektor ds. kształcenia oraz szef Kliniki Geriatrii UM w Łodzi.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. kl