UE: zaszczepienie dorosłej populacji Unii przeciwko COVID-19 przekroczyło 75 proc.
Ponad 75 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej jest już w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 - przekazała w mediach społecznościowych Komisja Europejska.

"Ponad 75 proc. dorosłej populacji UE jest obecnie w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Pełne szczepienie chroni przed infekcją, hospitalizacją i pozostaje naszą najlepszą ochroną przed wirusem i jego wariantami" - podała w środę (6 października) Komisja.
Wskaźnik zaszczepienia jedną dawką bliski 80 proc.
Jak wynika z danych podanych przez portal vaccinetracker.ecdc.europa.eu, status pełnego zaszczepienia dorosłej populacji UE/EOG (powyżej 18. roku życia) na 6 października wynosi 73,9 proc.
Przynajmniej jedną dawkę dowolnej szczepionki przeciwko COVID-19 przyjęło z kolei 79,6 proc. dorosłej populacji.
W liczbach bezwzględnych liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 273 920 629. Jedna dawkę otrzymało - 294 890 527 osób.
EMA szczepienia przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne
Europejska Agencja Leków (EMA) przypomniała we wtorek, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw COVID-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich UE.
"Niektóre kraje UE rozpoczęły już podawanie dawek przypominających. Realizacja kampanii szczepień w Unii Europejskiej pozostaje prerogatywą organów zdrowia publicznego kierujących kampaniami szczepień w każdym państwie członkowskim" - oświadczyła EMA.
"Dawka przypominająca preparatu firmy BioNTech/Pfizer jest bezpieczna i skuteczna, ponieważ dane wskazują na wzrost poziomu przeciwciał po podaniu takiej dawki około 6 miesięcy po drugiej dawce u osób w wieku od 18 do 55 lat. Obecnie nie możemy zaprezentować wiążących zaleceń dotyczących tego, kiedy i u kogo należy wdrożyć dawki przypominające" - dodała EMA.
PRZECZYTAJ TAKŻE: EMA rekomenduje stosowanie dodatkowych dawek szczepionek Pfizera i Moderny
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce: ile osób się zaszczepiło?
Źródło: Puls Medycyny