Tzw. energetyki tylko dla osób 16 plus? Trwają analizy MZ
W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia napojów energetycznych przez osoby poniżej 16 roku życia - informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

„Informuję, że w Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia tych napojów przez osoby poniżej 16 roku życia. Kwestia ta wymaga zarówno analizy możliwych rozwiązań, jak i potencjalnych skutków ich wprowadzenia. Aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w ww. zakresie” - czytamy w odpowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski na interpelację poselską.
Energetyk nie dla dziecka? Szkodzą kofeina i cukier
Z badań prowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka (N = 4198 uczniów w wieku 6-17 lat) wynika, że spożycie napojów energetycznych zadeklarowało 778 respondentów, co stanowi 18,5% badanej próby. Odsetek deklarujących spożycie napojów energetycznych był istotnie wyższy wśród uczniów szkół ponadpodstawowych w porównaniu do uczniów szkół podstawowych.
Spośród respondentów deklarujących spożycie energetyków 413 (53,1%) zdeklarowało spożycie 1-3 razy w miesiącu, 221 (28,4%) 1-2 razy w tygodniu, 108 (13,9%) 3-5 razy w tygodniu, a 36 (4,6%) 6-7 dni w tygodniu.
Jak wyjaśnia resort zdrowia, wpływ napojów energetyzujących na zdrowie dzieci i nastolatków należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście zawartej w nich substancji psychoaktywnej (kofeiny) oraz wysokiej zawartości cukrów. Z uwagi na niższą masę ciała dzieci (niż dorosłych - red.) ryzyko negatywnych skutków dużego spożycia tych składników jest u nich większe.
Napoje energetyczne są dostępne w ponad 140 krajach na całym świecie. W 2018 r. wielkość globalnego rynku napojów energetyzujących została wyceniona na 53 miliardy dolarów. Do 2026 r. wartość rynku ma wzrosnąć do 86 miliardów dolarów.
Źródło: Puls Medycyny