Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy są zaburzenia funkcjonowania tego organu u dzieci.
Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, mająca na celu podnoszenie społecznej świadomości (w Polsce bardzo niskiej) na temat chorób tarczycy. Patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne.
Choroby tarczycy u dzieci
W przypadku dzieci - nieleczone zaburzenia tego typu mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, wzrost, dojrzewanie i ogólnie rozumiane zdrowie. Test, mogący je wykryć, nie należy do skomplikowanych – dostrzegłszy objawy zaburzeń tego gruczołu wystarczy zapisać dziecko na wizytę do lekarza, by pobrać i przebadać krew w celu uzyskania diagnozy. Patrząc na światowe dane epidemiologiczne można skonstatować, że wrodzona niedoczynność tarczycy (obecna od chwili narodzin) zdarza się raz na 2000-4000 przypadków, nadczynność tarczycy występuje u ośmiu z każdego miliona dzieci poniżej 15. roku życia i raz na milion dzieci w wieku poniżej czterech lat. Najczęstsza przyczyna nabytej niedoczynności tarczycy u najmłodszych – tzw. choroba Hashimoto - występuje u 1 2 proc. młodzieży na całym świecie.
Z uwagi na tematykę tegorocznej akcji organizator edukuje dzieci i rodziców przy użyciu przystępnych materiałów wykorzystujących wizerunek dwóch motylków – Hyper i Hypo – cierpiących odpowiednio na nadczynność i niedoczynność tarczycy. Dla przypomnienia, tarczyca kształtem przypomina właśnie motyla. Odgrywa ona istotną rolę w regulowaniu dziecięcego metabolizmu i odpowiada za produkcję hormonów, które zapewniają poszczególnym organom możliwość właściwego funkcjonowania. Wspiera takie witalne funkcje organizmu, jak oddychanie, krążenie i trawienie. W przypadku zaburzeń konsekwencje są bardzo poważne.
"Wcześnie wykryte zaburzenia pracy tarczycy mogą z powodzeniem być leczone i przy odpowiedniej terapii utrzymane pod kontrolą, pozwalając dzieciom na normalne, zdrowe życie - informuje dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie. "Warto ponadto pamiętać, że problemy z tarczycą w czasie ciąży mogą zaburzać rozwój płodu, jak również doprowadzić do poważnych powikłań. Przykładowo, nieleczona nadczynność tarczycy u ciężarnej może spowodować wrodzoną niedoczynność tarczycy u dziecka".
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj