Turnusy rehabilitacyjne i regeneracyjne rolników: zmiany w ustawie o KRUS
Możliwość kierowania emerytowanych rolników na rehabilitację, zmiana świadczeń za przebywanie na izolacji lub kwarantannie w związku z COVID-19 - to niektóre regulacje w projektowanej nowelizacji ustawy o KRUS.
Efektem tych zmian powinna być większa przejrzystość rozwiązań zawartych w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - informują autorzy projektu, który znajduje się w pracach legislacyjnych rządu.
Chodzi o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nowym rozwiązaniem będzie m.in. umożliwienie Kasie podejmowanie działań wobec osób uprawnionych do emerytury rolniczej z ubezpieczenia w celu poprawy ich stanu zdrowia, m.in. poprzez kierowanie ich na rehabilitację leczniczą do zakładów rehabilitacji i na turnusy regeneracyjne oraz umożliwienie skierowania osób ubezpieczonych będących opiekunami osób niepełnosprawnych na turnusy regeneracyjne do zakładów rehabilitacji.
Koszty zmian
Projekt dostosowuje rozwiązania o ubezpieczeniu społecznym rolników do zmian w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. W projekcie ustawy zaproponowano też zmianę w tzw. ustawie covidowej ( z marca 2020 r.), która polega na poszerzeniu sytuacji umożliwiających otrzymanie przez rolnika i domownika ubezpieczonych w KRUS zasiłku w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia również za okres objęcia izolacją.
Jak informuje KRUS, projektowana ustawa pociąga skutki finansowe. Tylko na rehabilitację leczniczą 600 seniorów - emerytów i 600 opiekunów osób niepełnosprawnych potrzebne będzie ok. 2 mln zł rocznie.
Większość przepisów ma wejść w życie po 6 miesiącach od opublikowania ustawy. Obecnie projekt został skierowany do konsultacji publicznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: DGP: Będzie korekta składki zdrowotnej
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: DK, PAP