Trzy firmy z branży medycznej z tytułem Architekta Innowacji
W konkursie Architekci Innowacji, organizowanym przez redakcję Pulsu Biznesu, wyróżnienie otrzymało trzech przedstawicieli sektora medycznego i biotechnologicznego: SensDx, Genomtec i SDS Optic.
23 października poznaliśmy laureatów pierwszej edycji organizowanego przez Puls Biznesu konkursu Architekci Innowacji. Wśród wyróżnionych w kategorii „wschodzące technologie” znalazły się firmy działające w obszarze zdrowia i biotechnologii.





Jednym z trzech zwycięzców jest SensDx opracowująca technologie diagnostyczne dla medycyny i weterynarii. Z opracowywanych przez firmę urządzeń mogą korzystać zarówno lekarze, jak i pacjenci. Firma stworzyła już test służący do wykrywania wirusa grypy, narzędzie umożliwiające identyfikację przyczyn infekcji górnych dróg oddechowych oraz badania obecności alergenów w pożywieniu. W przygotowaniu jest projekt testu pozwalający na rozpoznanie tętniaka aorty brzusznej. Przedstawiciele SensDx zapewniają, że technologie, nad którymi pracują ich specjaliści mogą być też pomocne w analizie DNA i RNA oraz wykrywaniu markerów onkologicznych.
Wyróżnienie otrzymał także Genomtec, producent mobilnych analizatorów molekularnych w oparciu o nowatorską w Polsce i Europie technologię. Urządzenie znajduje zastosowanie w badaniu zarówno ludzi, jak i zwierząt - to podręczny przyrząd diagnostyczny, oparty na amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA. Umożliwia ono personelowi medycznemu szybkie i tanie wykrycie często występujących chorób zakaźnych, o czym „Puls Medycyny” pisał już rok temu. W ostatnim czasie Genomtec został też doceniony przez kapitułę prezydenckiej Nagrody Gospodarczej nominacją w kategorii „Startup_Pl”.
Wideorelacja z gali Architekci Innowacji
Trzecią z nagrodzonych przez Puls Biznesu jest spółka SDS Optic, kolejna firma działająca w obszarze diagnostyki. Pracuje ona nad mikrosondą, która będzie mogła zostać wykorzystana w diagnostyce raka piersi – zmierzy poziom markera nowotworowego HER2, czyli receptora nabłonkowego czynnika wzrostu. SDS Optic ma nadzieję, że opracowana przez nich technologia zastąpi z czasem dużo bardziej inwazyjne i kosztowne badania histopatologiczne. Obecnie mikrosonda jest na etapie badań klinicznych, które potrwają około 2,5 roku. Firma SDS Optic ocenia, że realny termin wprowadzenia urządzenia na rynek to około 2021 rok.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzy firmy z sektora ochrony zdrowia nominowane do prezydenckiej Nagrody Gospodarczej
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG