Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Nie ma wskazań [THE LANCET]
Według raportu opublikowanego przez “The Lancet” pełne zaszczepienie dwiema lub jedną dawką obecnie dostępnych preparatów zapewnia wystarczającą ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2.
W opublikowanym przez “The Lancet” raporcie podkreślono, że masowe doszczepianie trzecią dawka nie jest konieczne nawet w obliczu rozprzestrzenienia się wysoce zakaźnego wariantu Delta.
Eksperci: pełne zaszczepienie chroni przed ciężką infekcją
Jak wskazują autorzy publikacji, szczepionki - choć ich podanie nie gwarantuje bezobjawowego przebiegu infekcji ani braku zakażenia - daje za to gwarancję lekkiego przebiegu COVID-19 i redukuje znacząco ryzyko hospitalizacji.
– Dostępne obecnie badania nie zapewniają wiarygodnych dowodów na to, że spada ochrona przed ostrym przebiegiem choroby, a to przecież jest celem szczepień - powiedziała autorka raportu Ana-Maria Henao-Restrepo z WHO.
– Jeśli szczepionki będą dystrybuowane tam, gdzie mogą uczynić najwięcej dobrego, to zahamują dalszą ewolucję wariantów i przyspieszą koniec pandemii - zaznaczyła.
Z badania opublikowanego przez "the Lancet" wynika, że obecnie istniejące warianty koronawirusa nie rozwinęły się na tyle, by stać się odpornymi na odpowiedź immunologiczną organizmów osób szczepionych dostępnymi szczepionkami.

WHO apeluje o solidarność w kwestii szczepionek
Wbrew zaleceniom sporej części ekspertów oraz Światowej Organizacji Zdrowia niektóre kraje rozpoczęły doszczepianie trzecią dawką, nie tylko w populacjach wysokiego ryzyka. Co więcej, władze Izraela zapowiedziały, że zaczynają logistyczne przygotowania do podania czwartej dawki. Po tej informacji WHO zaapelowała o wstrzymanie tego rodzaju działań przynajmniej do końca roku. Zdaniem WHO kraje rozwinięte powinny brać pod uwagę w decyzji o podaniu trzeciej dawki fakt, że w wielu mniej zamożnych państwach dostęp do preparatu jest nadal mocno ograniczony.
Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do powstrzymania się od takich działań co najmniej do końca obecnego roku. Tedros Adhanom Ghebreyesus uzasadnił, że może to pogłębić niedobory szczepionki w biedniejszych krajach, gdzie miliony osób wciąż nie otrzymały nawet jednej dawki.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 - kiedy i jakiej firmy będzie podawana?
Źródło: Puls Medycyny