Trzech polskich kardiologów wśród najczęściej cytowanych naukowców świata
W rankingu Clarivate Analytics 2019 - prestiżowej liście najczęściej cytowanych w ostatnich 10 latach naukowców z całego świata - znalazło się trzech polskich kardiologów: prof. Piotr Ponikowski, prof. Adam Torbicki i prof. Michał Tendera.
Ranking Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters) to aktualizowana co roku lista naukowców najczęściej cytowanych w ciągu ubiegłej dekady. Powstaje w wyniku analizy liczby cytowań, która jest jedną z miar wartości publikacji i świadczy o tym, w jakim stopniu prace naukowe poszczególnych badaczy wspierają i inspirują innych naukowców na całym świecie. Zestawienie Clarivate Analytics jest kluczowym elementem Academic Ranking of World Universities, który jest jednym z najstarszych corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie.

Jak powstaje ranking Clarivate Analytics?
W rankingu brane są pod uwagę tylko wysoko cytowane artykuły (czyli te, które znajdują się w 1 proc. cytowań w danej dziedzinie i roku publikacji) w czasopismach naukowych i naukach społecznych, zaindeksowanych w Web of Science Core Collection w ostatniej dekadzie, czyli w przypadku najnowszego rankingu - w latach 2008-2018. Web of Science Core Collection zawiera ponad 21 tys. recenzowanych czasopism naukowych wysokiej jakości publikowanych na całym świecie, w tym czasopisma Open Access, w ponad 250 dyscyplinach nauki, nauk społecznych i sztuk humanistycznych, a także książki i materiały z konferencji.
Dane do rankingu pochodzą z Essential Research Indicators (ERI) - narzędzia analitycznego indeksującego miliony artykułów z czasopism wydawanych na całym świecie, szeregującego autorów, instytucje, kraje i czasopisma w 21 dziedzinach nauki (oraz w kategorii multidyscyplinarnej) na podstawie publikacji i cytowań z ostatnich 10 lat. Dane są aktualizowane co dwa miesiące. Dzięki metodzie selekcji opartej na centylach usuwana jest przewaga cytowania starszych artykułów w porównaniu z ostatnio opublikowanymi, ponieważ prace są porównywane z innymi w tej samej rocznej grupie. Więcej o metodologii rankingu można przeczytać TUTAJ.
Wyniki rankingu Clarivate Analytics 2019
W tegorocznym rankingu Clarivate Analytics znalazło się 6216 badaczy z blisko 60 krajów, w tym 2491 będących aktywnych w różnych dziedzinach nauki (multidyscyplinarnych badaczy uwzględniono w rankingu dopiero po raz drugi).
Uniwersytety z największą liczbą najczęściej cytowanych naukowców:
Państwa z największą liczbą najczęściej cytowanych naukowców
W zestawieniu krajów, w których prace prowadzą najczęściej cytowani naukowcy, niezagrożone pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone. Natomiast drugie miejsce "zdobyły" Chiny (o 154 nazwiska więcej w porównaniu z 2018 r.), pokonując Wielką Brytanię, której w rankingu ubyło 30 naukowców). Uwagę zwraca też rosnąca pozycja australijskich naukowców - w 2014 r. w rankingu było ich 80, w 2019 r. - ponad 270. Oto pierwsza dziesiątka państw dominujących w zestawieniu:
Polscy najczęściej cytowani naukowcy w rankingu Clarivate Analytics 2019
Na liście Clarivate Analytics 2019 znalazło się czterech polskich naukowców (o dwoje mniej niż w 2018 r.: Sześcioro Polaków wśród najczęściej cytowanych naukowców świata), w tym aż trzech kardiologów:
- prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, past prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu;
- prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock;
- prof. dr hab. n. med. Michał Tendera, wieloletni kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach;
- prof. dr hab. n. chem. Jacek Namieśnik - zmarły w tym roku były rektor Politechniki Gdańskiej
Pełne zestawienie najczęściej cytowanych naukowców świata dostępne jest na stronie: https://recognition.webofsciencegroup.com/awards/highly-cited/2019/
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KM