Trzeba się postarać, YOLO!
Trzeba się postarać, YOLO!
Młode kadry w natarciu. Idą zmiany. To nie tylko wniosek polityczno-wyborczy po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Okazało się, że wyborcy oczekują nowych twarzy, zaangażowania i energii, nie zaś czytanych z kartki przemówień, ogólnie słusznych, choć pozbawionych wyrazu. Jak zatem głosować — radzą nasi eksperci (µ 11).
Podobne przemyślenia nachodzą po analizie dokonań wybitnych lekarzy i naukowców zgłoszonych do konkursu Supertalenty 2015 (µ 4-8). Tegoroczni laureaci mogą się pochwalić dorobkiem nadzwyczajnym, stanowiskami profesorskimi, setkami publikacji i zaangażowaniem w działania edukacyjne, społeczne, zawodowe. A jednocześnie są oni — jak się okazało — ludźmi otwartymi, entuzjastami swojej pracy, swobodnie poruszającymi się po obszarach światowej medycyny. Jak to mówi dzisiejsza młodzież — YOLO! (You Only Live Once). Żyje się tylko raz! Trzeba w życiu wykorzystywać możliwości, korzystać z chwili i energicznie realizować swoje pasje.
Tymczasem według niedawno opublikowanego raportu, nasze kadry medyczne się starzeją. W niektórych specjalizacjach, na przykład w pediatrii, przekraczamy granicę odnawialności pokoleniowej. W dodatku wydłuża się czas opieki nad starszymi osobami (µ 10). Dlatego tak pilnie trzeba poszukiwać i promować tych młodych, uzdolnionych i wybitnych, od których zależy przyszłość polskiej medycyny i zdrowie Polaków. I poszukiwać narzędzi, jak choćby telemedycyna, które pomogą zbyt małej liczbie polskich lekarzy sprostać wyzwaniom rosnącej rzeszy pacjentów w starzejącym się polskim społeczeństwie.
Do ważnych diagnostycznie problemów zdrowotnych, które dotykają głównie starsze pokolenie, należy jaskra. Tym trudniej się z nią uporać, że 70 proc. przypadków jest wykrywane zbyt późno (µ 25-26). Niezależnie od tzw. medycyny interwencyjnej, ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu odgrywa odżywianie (µ 30-32). Popularność rozmaitych, mniej lub bardziej cudownych, diet dowodzi, że problem odżywiania wymaga odpowiedniego ustawienia w całej piramidzie czynności lekarskich, począwszy od prewencji pierwotnej, leczenia, po rehabilitację i prewencję wtórną.
Wprawdzie nie jest łatwo znaleźć czas w trakcie wizyty na rozmowę z pacjentem także o jego odżywianiu, ale warto się postarać. Zarządzanie czasem to cenna umiejętność, nie tylko w pracy, ale także w życiu osobistym. Dlatego nasz ekspert podsuwa kilka sugestii, jak tę umiejętność doskonalić (µ 36-37). Życie jest w ogóle zbyt krótkie i zbyt kruche, żeby je marnować. Dlatego cieszmy się nim i korzystajmy ze swoich talentów, dokonując dobrych, świadomych wyborów. YOLO!
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny
Młode kadry w natarciu. Idą zmiany. To nie tylko wniosek polityczno-wyborczy po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Okazało się, że wyborcy oczekują nowych twarzy, zaangażowania i energii, nie zaś czytanych z kartki przemówień, ogólnie słusznych, choć pozbawionych wyrazu. Jak zatem głosować — radzą nasi eksperci (µ 11).
Podobne przemyślenia nachodzą po analizie dokonań wybitnych lekarzy i naukowców zgłoszonych do konkursu Supertalenty 2015 (µ 4-8). Tegoroczni laureaci mogą się pochwalić dorobkiem nadzwyczajnym, stanowiskami profesorskimi, setkami publikacji i zaangażowaniem w działania edukacyjne, społeczne, zawodowe. A jednocześnie są oni — jak się okazało — ludźmi otwartymi, entuzjastami swojej pracy, swobodnie poruszającymi się po obszarach światowej medycyny. Jak to mówi dzisiejsza młodzież — YOLO! (You Only Live Once). Żyje się tylko raz! Trzeba w życiu wykorzystywać możliwości, korzystać z chwili i energicznie realizować swoje pasje.Tymczasem według niedawno opublikowanego raportu, nasze kadry medyczne się starzeją. W niektórych specjalizacjach, na przykład w pediatrii, przekraczamy granicę odnawialności pokoleniowej. W dodatku wydłuża się czas opieki nad starszymi osobami (µ 10). Dlatego tak pilnie trzeba poszukiwać i promować tych młodych, uzdolnionych i wybitnych, od których zależy przyszłość polskiej medycyny i zdrowie Polaków. I poszukiwać narzędzi, jak choćby telemedycyna, które pomogą zbyt małej liczbie polskich lekarzy sprostać wyzwaniom rosnącej rzeszy pacjentów w starzejącym się polskim społeczeństwie.Do ważnych diagnostycznie problemów zdrowotnych, które dotykają głównie starsze pokolenie, należy jaskra. Tym trudniej się z nią uporać, że 70 proc. przypadków jest wykrywane zbyt późno (µ 25-26). Niezależnie od tzw. medycyny interwencyjnej, ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu odgrywa odżywianie (µ 30-32). Popularność rozmaitych, mniej lub bardziej cudownych, diet dowodzi, że problem odżywiania wymaga odpowiedniego ustawienia w całej piramidzie czynności lekarskich, począwszy od prewencji pierwotnej, leczenia, po rehabilitację i prewencję wtórną. Wprawdzie nie jest łatwo znaleźć czas w trakcie wizyty na rozmowę z pacjentem także o jego odżywianiu, ale warto się postarać. Zarządzanie czasem to cenna umiejętność, nie tylko w pracy, ale także w życiu osobistym. Dlatego nasz ekspert podsuwa kilka sugestii, jak tę umiejętność doskonalić (µ 36-37). Życie jest w ogóle zbyt krótkie i zbyt kruche, żeby je marnować. Dlatego cieszmy się nim i korzystajmy ze swoich talentów, dokonując dobrych, świadomych wyborów. YOLO!
Dostęp do tego i wielu innych artykułów otrzymasz posiadając subskrypcję Pulsu Medycyny
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach
- Papierowe wydanie „Pulsu Medycyny” (co dwa tygodnie) i dodatku „Pulsu Farmacji” (raz w miesiącu)
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach