Trwają prace nad określeniem kompetencji pielęgniarek i położnych. “Chcemy zdążyć przed lipcem”
Dla nas istotne jest, aby kompetencje pielęgniarek i położnych były określone chociażby w aspekcie płacy minimalnej. Będzie nam później łatwiej domagać się od pracodawców uwzględnienia tych kompetencji - powiedziała Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP.

Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, poinformowała, że trwają prace nad określeniem kompetencji pielęgniarek i położnych.
– Lepsze wykorzystanie kompetencji pielęgniarek i położnych to nie tylko większe bezpieczeństwo dla pacjentów, ale także droga do zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych. Ponadto określenie kompetencji przyniesie korzyści także w organizacji pracy w placówkach medycznych - przekonuje Mariola Łodzińska.
Określenie kompetencji pielęgniarek i położnych ważne w aspekcie płacy minimalnej
Dodała, że prace rozpoczęły się spotkaniem - póki co roboczym - w Ministerstwie Zdrowia z Edytą Gadomską, zastępcą dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych, i współpracownikami.
– Podczas spotkania w ministerstwie dyskutowaliśmy, jak miałyby być określone te kompetencje. Z pewnością będzie to niezwykle trudna praca, z tego względu, że mamy pielęgniarki, które były kształcone w różnym systemie, czyli m.in. pielęgniarki po liceach medycznych czy położne, które były kształcone w pomaturalnych studiach. Natomiast mamy też pielęgniarki, które są kształcone wg nowego systemu, czyli pielęgniarki po licencjacie pielęgniarstwa i położnictwa, a także z tytułem magistra, jak również te, które ukończyły specjalizację - powiedziała Mariola Łodzińska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pielęgniarki krytykują związki zawodowe. Chodzi o rzekomy brak wsparcia ws. nierównych zarobków
– Dla nas istotne jest, aby te kompetencje były określone, chociażby w aspekcie płacy minimalnej. Będzie nam później łatwiej domagać się od pracodawców uwzględnienia tych kompetencji. Chcemy je również połączyć z taryfikatorem kwalifikacyjnym na poszczególnych rodzajach stanowisk, który tak naprawdę był przepracowany, ale jeszcze nie znalazł się w pracach legislacyjnych. Nie mieliśmy go też przedstawionego do zaopiniowania. W związku z tym chcielibyśmy iść dwutorowo - wyjaśniła.
Prace nad określeniem kompetencji pielęgniarek i położnych zakończą się przed lipcem 2023 r.?
Dodała, że pierwsze spotkanie odbyło z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, a następnego dnia miało miejsce spotkanie w Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych, w której uczestniczyły dwie komisje - Prawa i Legislacji oraz komisja Nauki i Rozwoju.
– Dyskutowaliśmy o tym, jak miałoby wyglądać opracowanie tych kompetencji. W spotkaniu głosem doradczym była prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, która wyjaśniła, jak te kompetencje są opracowane w innych krajach, jak opracowany został raport ICN [International Council of Nurses - przyp. red.] w tym zakresie. W związku z tym obecnie trwa burza mózgów, jak to opracować, aby to było czytelne dla naszych koleżanek, ale też dla naszej kadry kierowniczej, która te kompetencje będzie starała się zaszeregować w poszczególnych grupach - zrelacjonowała przebieg spotkania Łodzińska.
Podkreśliła, że prace muszą zostać przyspieszone, ponieważ od 1 lipca 2023 będą obowiązywały nowe najwyższe minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia.
– Dlatego dla nas tak istotne jest, aby zdążyć przed 1 lipca - podsumowała.
Źródło: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szpital we Wrocławiu wyjaśnia, skąd dysproporcje w zarobkach pielęgniarek
Mariola Łodzińska: mamy utrwalony deficyt kadr pielęgniarskich
Źródło: Puls Medycyny