Trening mózgu pomaga po urazach
Krótki, ale odpowiednio zaprojektowany program treningowy wywołuje znaczące, pozytywne zmiany po urazach mózgu. Odkrycie pokazuje też, że skutki takich wypadków należy traktować jako chroniczną chorobę a nie jednorazowe zdarzenie.
Naukowcy z University of Texas twierdzą, że z pomocą testowanej przez nich metody można pomóc weteranom wojennym, a także cywilom po wypadkach.
"Weterani oraz inni, którzy doświadczyli urazu mózgu często cierpią z powodu trudności poznawczych i psychologicznych, takich jak depresja i/albo zespół stresu pourazowego, który przeszkadza w codziennym życiu." - tłumaczy dr Sandra Bond Chapman, główna autorka badania.
W prowadzonym przez nią eksperymencie wzięło udział 60 osób w wieku od 19 do 65 lat, którzy przeżyli przynajmniej jeden poważny uraz mózgu. Co ważne, ponad dwie trzecie z nich miało miejsce ponad dziesięć lat wcześniej.
Uczestników przydzielono do dwóch, różnych programów. Jeden był tak zaprojektowany, aby rozwijał złożone myślenie abstrakcyjne i innowacyjność, drugi polegał na edukacji o działaniu mózgu. Programy trwały w sumie 18 godzin, które rozłożony były na 8 tygodni. Wszystkich uczestników gruntownie przebadano za pomocą testów oraz badania MRI.
Przewaga nowego programu okazała się miażdząca. Jego uczestnicy mieli o 20 proc. lepsze wyniki w testach mierzących zdolność abstrakcyjnego myślenia i 30 proc. - w testach pamięciowych. Symptomy depresji spadły u nich aż o 60 proc. i o 40 proc. objawy zespołu stresu pourazowego.
Te wyniki były zgodne z badaniem MRI, które wykazało lepsze ukrwienie różnych części mózgu, które uczestniczą w wyższych procesach myślowych i regulacji emocji. Na przykład gorsze ukrwienie przedklinka było wcześniej już wiązane z nasileniem objawów zespołu stresu pourazowego. Osoby poddane treningowi wykazywały aż o 25 proc. lepsze ukrwienie tego obszaru.
Badacze zauważyli jeszcze jeden, istotny efekt. Otóż pozytywny wpływ programu utrzymywał się jeszcze 3 do 4 miesięcy po jego zakończeniu.
Badanie wskazuje na potrzebę nowego spojrzenia na urazy mózgu. "Korzyści z treningu był odczuwane miesiące a nawet lata po wystąpieniu urazu, co sugeruje, że urazy mózgu powinny być traktowane bardziej jako chroniczny stan niż krótkotrwałe zdarzenie." - dr Chapman.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT