Transplantacja ma się lepiej
Dziś (26 stycznia) Dzień Transplantacji, obchodzony co roku w rocznicę pierwszej w Polsce udanej operacji przeszczepienia nerki, którą odbyła się w 1966 r.
Jak informuje na swojej stronie internetowej Poltransplant w ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce rekordową liczbę 1545 narządów. To największy wzrost od tzw. afery z dr G. w 2007 r., po ktorej polska transplantologia przeżywała zapaść. Liczba wszystkich przeszczepów spadła wtedy poniżej tysiąca.
Mimo tak dobrego wyniku nadal prawie 2,4 tys. chorych czeka w Polsce na przeszczep nerki, serca, wątroby i innych narządów. Jak poinformował na konferencji prasowej dyrektor Poltransplantu prof. Roman Danielewicz, aby zaspokoić potrzeby trzeba byłoby co roku przeszczepiać co najmniej 2 tys. nerek, 600 wątrób i 220 serc. To prawie dwa razy więcej niż liczba obecnie wykonywanych przeszczepów - w 2012 r. przeszczepiono 1094 nerki, 314 wątrób i 79 serc.
Zdecydowanie za mało wciąż wykonuje się w Polsce także przeszczepów od żywych dawców – w 2012 r. wykonano jedynie 51 transplantacji nerek i 13 fragmentów wątroby uzyskanych od osób, które podarowały swój narząd. Liczba tych zabiegów stale się jednak zwiększa. Zdaniem specjalistów to zasługa kampanii propagującej oddawanie nerki do transplantacji przez żywych dawców, która trwa od 2010 r.
Poprawa sytuacji w polskiej transplantologii to efekt specjalnego programu na rzecz transplantacji w Polsce na lata 2011-2020. W jego ramach z budżetu państwa jest przeznaczonych 450 mln zł, m.in. na inwestycje, aparaturę i wyposażenie ośrodków, szkolenia, edukację, tworzenie sieci koordynatorów przeszczepów.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Monika Wysocka