Farmaceuci w Polsce wciąż są niedoceniani [PODCAST] Premium 02-11-2022, 13:20 O tym, jak widzi przyszłość farmaceutów oraz jakie stawia sobie cele Związek Zawodowy Pracowników Farmacji (ZZPF), opowiada Klaudiusz Gajewski, współzałożyciel i członek zarządu tej organizacji.
Badania prenatalne: kiedy i dlaczego należy je wykonać [PODCAST] Premium 15-09-2022, 17:32 Jak dzielimy badania prenatalne, które są powszechne, a które mniej, i czy każda kobieta w ciąży powinna je wykonać - w podcaście „Puls Medycyny do słuchania”, wyjaśnia dr hab. n. med. Przemysław Kosiński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nowotwory u dzieci: na jakie objawy trzeba być wyczulonym? [PODCAST] Premium 30-08-2022, 14:28 Każdego roku w Polsce wykrywa się ok. 1200 nowych przypadków schorzeń nowotworowych u dzieci i młodzieży. O ile u dorosłych choroba może rozwijać się latami, to w przypadku dzieci od stadium początkowego do zaawansowanego może minąć tylko kilka, kilkanaście tygodni.
W przebiegu dysocjacji mogą występować omamy słuchowe i wzrokowe [PODCAST] Premium 26-08-2022, 16:00 Zaburzenia dysocjacyjne najczęściej pojawiają się pod wpływem sytuacji stresowej. O tym, jak odróżnić je od objawów psychozy, a tym samym uniknąć błędnych rozpoznań w codziennej praktyce lekarskiej, rozmawiamy z dr. hab. n. med. Sławomirem Murawcem, specjalistą psychiatrii i psychoterapeutą.
Endometrioza - jak ją diagnozować i leczyć? [PODCAST] Premium 23-08-2022, 16:16 O tym, jak diagnozować i leczyć endometriozę, rozmawiamy z dr. n. med. Damianem Warzechą, specjalistą ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zoonozy: jakie bakterie możemy „złapać” od psa, kota czy gołębia? Jak ustrzec się zakażenia? [PODCAST] Premium 19-08-2022, 13:57 W kolejnym odcinku podcastu „Puls Medycyny do słuchania” gościem red. Ewy Kurzyńskiej jest dr Anna Golke ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która wyjaśnia wątpliwości dotyczące odzwierzęcych zakażeń bakteryjnych.
USG pozwala zapobiegać wielu groźnym powikłaniom wśród ciężarnych [PODCAST] Premium 16-08-2022, 15:24 Rozwój technologii sprawił, że większość wad płodu, a także schorzeń kobiet ciężarnych może zostać wykryta podczas rutynowych badań prenatalnych. Na temat ultrasonografii położniczej jako narzędzia diagnostyki chorób matki i dziecka rozmawiamy z dr n. med. Magdaleną Litwińską, specjalistką ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Skąd się wziął termin: „pacjent zero”? Czy w średniowieczu znano „lockdowny”? [PODCAST] Premium 12-08-2022, 17:06 Terminu „pacjent zero” używamy, gdy jest mowa o nowych chorobach czy epidemiach. Oznacza pierwszą, udokumentowaną osobę, od której zaczyna się historia danej jednostki chorobowej lub początek ogniska zakażeń na określonym terenie. Ustalenie tożsamości takiej osoby przypomina jednak zwykle szukanie „igły w stogu siana”.
Liczba cięć cesarskich w Polsce wciąż rośnie. Jak walczyć z tym trendem? [PODCAST] Premium 11-08-2022, 07:51 Odsetek cięć cesarskich w Polsce może świadczyć o tym, że nie zawsze są one wykonywane ze wskazań medycznych. Czy w praktyce mamy więc do czynienia z tzw. cesarką na życzenie i przyzwoleniem na to środowiska lekarskiego? Rozmawiamy na ten temat z prof. dr hab. n. med. Dorotą Bombą-Opoń, specjalistą ginekologii i położnictwa oraz perinatologii.
Bieganie po czterdziestce: co warto wiedzieć [PODCAST] Premium 05-08-2022, 14:29 Bieganie hartuje, wzmacnia serce, a nawet poprawia nastrój. Ale jak trenować bezpiecznie? Zwłaszcza gdy czterdzieste urodziny są już za nami? – radzi prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy, w podcaście „Puls Medycyny do słuchania”.
Objawy somatyczne, które rodzą się w głowie [PODCAST] Premium 02-08-2022, 17:30 Z obserwacji prowadzonych w różnych krajach europejskich wynika, że w specjalistycznych gabinetach lekarskich oraz oddziałach szpitalnych pacjenci, którzy zgłaszają pewne objawy somatyczne, mimo że badania diagnostyczne nie wykazują żadnych odchyleń od normy, stanowią co najmniej 20-30 proc. wszystkich przypadków. O tym, jaka jest skala tego problemu w Polsce i z czego może to wynikać, opowiada dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, specjalista psychiatrii i psychoterapeuta.
Homo sapiens kontra wirusy. Czy człowiek ma szansę na zwycięstwo w tym starciu? [PODCAST] Premium 29-07-2022, 17:03 W kolejnym odcinku podcastu „Puls Medycyny do słuchania” gościem red. Ewy Kurzyńskiej jest dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.
Specjalistka przewiduje gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne [PODCAST] Premium 27-07-2022, 12:56 Do tej pory w Europie dość dobrze radziliśmy sobie z gruźlicą, wirusem HIV czy WZW typu C. To może się zmienić. Zagrożenie stanowi też m.in. odra czy różyczka. Ponadto na wschodzie Europy pojawiają się jednostki chorobowe, które u nas popadły niejako w zapomnienie, np. polio czy krztusiec - ostrzega dr Marta Sobczyńska, specjalistka pediatrii i medycyny podróży.
Niepłodność: ekspert o tym, jak powinna wyglądać pełna diagnostyka [PODCAST] Premium 18-07-2022, 10:35 Starania o ciążę w wielu przypadkach kończą się niepowodzeniem. Problem ten dotyczy coraz większej liczby par, przez co określany jest często mianem choroby cywilizacyjnej. O tym, jak powinna wyglądać pełna diagnostyka niepłodności, opowiada dr n. med. Damian Warzecha, specjalista ginekologii i położnictwa z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii - Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dr Lubecka: z bólami głowy można walczyć za pomocą fizjoterapii [PODCAST] Premium 15-07-2022, 15:59 Fizjoterapeuci dysponują szeregiem narzędzi skutecznych w niwelowaniu przewlekłych bóli głowy. Problem w tym, że wiedza na ten temat jest niewielka. Mamy wiele do nadrobienia wśród fizjoterapeutów, neurologów i pacjentów - mówi dr Beata Lubecka, fizjoterapeutka ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.