To miasto samo sfinansuje dodatkowe etaty dla psychiatrów i psychologów
Sopocki magistrat na przełomie listopada i grudnia 2022 r. przeprowadził w szkołach średnich na terenie miasta badania, które dotyczyły "dobrostanu psychicznego". Okazało się, że 52 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie: "czy kiedykolwiek miałeś myśli samobójcze?". Teraz władze zdecydowały się na uruchomienie dodatkowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci.

W środę (1 marca) w Sopocie rusza program dodatkowego wsparcia pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Będzie on finansowany z budżetu miasta.
Dodatkowe wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci i młodzieży z sopockich szkół i przedszkoli
– Statystyki dotyczące młodych ludzi w Polsce podejmujących próby samobójcze są zatrważające, a sytuacja w psychiatrii dziecięcej katastrofalna. Pandemia tylko pogorszyła tę sytuację - mówiła wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Podkreśliła, że miasto stara się reagować i temu przeciwdziałać. - Zwiększamy liczbę etatów psychologów i pedagogów, wprowadziliśmy także pedagogów do przedszkoli - stwierdziła.
Program dodatkowego wsparcia i pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, który zostanie uruchomiony w środę, jest adresowany do dzieci i młodzieży z sopockich szkół i przedszkoli, lub zamieszkałych w Sopocie. Obejmie również rodziny.
Spotkania i konsultacje będą się odbywać w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie, mieszczącej się przy ul. Władysława IV 23/25. Będą to konsultacje lekarskie – psychiatryczne, prowadzone przez zespół pięciu lekarzy, a także konsultacje psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz konsultacje psychoterapeutyczne dla rodzin.
– To wielka radość móc prowadząc poradnię psychologiczno-pedagogiczną pracować w takiej przestrzeni, która żywo reaguje na potrzeby zgłaszane przez dzieci, młodzież i nauczycieli. Dlatego bardzo się cieszę, że uruchamiamy ten projekt w Sopocie"- zaznaczyła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Regina Osika.
Stan psychiczny młodzieży: dramatyczne wyniki badań w sopockich szkołach
Sopocki magistrat poinformował, że na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku przeprowadził w sopockich szkołach średnich badania, które dotyczyły "dobrostanu psychicznego". Wynika z nich, że 66 proc. pytanych uczniów zna osoby, które miały za sobą próby samobójcze, a 52 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie: "czy kiedykolwiek miałeś myśli samobójcze?". Jako przyczyny wymieniane były przede wszystkim depresja, problemy z nauką i poczucie odrzucenia w grupie rówieśniczej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Heitzman o samobójstwach dzieci: dochodzimy do ściany, potrzebny jest ogólnopolski program zapobiegania
Wiceprezydentka Sopotu zaznaczyła, że program, będzie finansowany z Budżetu Obywatelskiego, "a więc z woli mieszkańców, którzy zdecydowali o przeznaczeniu 400 tys. zł na dodatkowe wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży".
Połowa, czyli 200 tys. sfinansuje rozszerzenie dotychczasowej działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o dodatkowe spotkania konsultacyjne psychiatryczne i psychoterapeutyczne. Kolejne 200 tys. zł będzie przeznaczone na wsparcie w obszarze psychiatrii i psychoterapii w następnych miesiącach 2023 roku.
Informacje i zgłoszenia na poszczególne konsultacje będzie można uzyskać telefonicznie w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie.
Źródło: Puls Medycyny