Teleporady medyczne w POZ i AOS - sprawdź, które placówki ich udzielają
"Dzięki zdalnemu kontaktowi pacjenta ze swoim lekarzem, znacznie ograniczamy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Teleporada zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego i jednocześnie jest traktowana na równi z wizytą w gabinecie lekarskim" - mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 personel medyczny i pacjenci coraz chętniej sięgają po narzędzie telemedycyny i e-zdrowia. Zachęca do tego płatnik, jednocześnie podkreślając, że teleporada w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nie uniemożliwia bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
"Lekarze specjaliści, obok POZ, mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość będą korzystać m.in. pacjenci poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej, już pozostający pod stałą opieką specjalistów i wymagający okresowej kontroli. Z wizyty na odległość mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym" - informuje NFZ.
📲🏥 #Teleporada medyczna w praktyce 👍
— NFZ (@NFZ_Centrala) March 11, 2020
🤔 Czym jest wizyta na odległość?
🔎 POZNAJ SZCZEGÓŁY ⤵️https://t.co/epZow74Oej#koronawirus #COVID19 #NFZ #POZ https://t.co/1QBgZspRlA
W przypadku teleporady w POZ, godziny ich udzielania ustala dana placówka, a jeśli nie mamy pewności, z którą z nich powinniśmy się skontaktować - pomoże nam w tym bezpłatna i działająca całą dobę Telefoniczna Informacja Pacjenta (pod numerem 800 190 590). Fundusz informuje, że dzięki teleporadzie można pacjent może uzyskać, poza lekarską konsultacją, e-receptę i e-zwolnienie, a w razie zalecenie stawienia się w placówce medycznej.
Spis placówek POZ, które udzielają teleporad można znaleźć na stronie internetowej NFZ tutaj.
Teleporady realizowane w AOS z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych dotyczą świadczeń wymienionych w załącznikach 1a i 1c do obowiązującego zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna - do pobrania tutaj.
Źródło: NFZ
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce [AKTUALIZACJA]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG