Technologia w służbie onkologom
Specjalna aplikacja IT pomoże lekarzom postawić diagnozę o raku zgodnie z najnowszymi europejskimi standardami. Pracuje nad nią zespół polskich informatyków i lekarzy – donosi PAP.
Prototypowa aplikacja, której pomysłodawczynią jest dr Iwona Ługowska z Centrum Onkologii oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, będzie wskazywać najnowsze rekomendacje europejskie w konkretnych sytuacjach klinicznych. Wystarczy, że do komputera na biurku lekarza zostaną wprowadzone dane na temat objawów pacjenta, a system pokaże jak powinno wyglądać leczenie, zgodnie z najnowsza wiedzą medyczną. W ten sposób technologia pomoże onkologom lepiej dostosować leczenie do przypadku każdego pacjenta.
Program ma być na bieżąco aktualizowany i wzbogacany o informacje na temat postępów w diagnostyce nowotworowej i nowych leków.
Skąd pomysł na aplikację? Jak wyjaśnia dr Ługowska. – W naszej klinice prowadzone są badania nad czynnikami biologicznymi umożliwiającymi dostosowywanie leczenia do konkretnego nowotworu. Wiedzy przybywa i lekarzom trudno jest śledzić wszystkie te zmiany i nowe leki. Pomyślałam, że wraz z rozwojem nowych technologii informatycznych warto byłoby spróbować stworzyć system informatyczny, który wspierałyby lekarzy w ich codziennej praktyce klinicznej – mówi.
Dr Ługowska podkreśla również, że celem aplikacji jest tylko wsparcie lekarza w podjęciu najlepszej decyzji, a nie arbitralne podejmowanie decyzji terapeutycznej za niego. Zaletą będzie to, że każdy lekarz będzie mógł na bieżąco aktualizować dane na temat nowotworów, zgodnie ze zdobywaną w praktyce wiedzą.
Zanim jednak aplikacja zostanie wprowadzona do gabinetów, przejdzie testy z udziałem lekarzy i chorych. Wśród lekarzy uczestniczących w projekcie znaleźli się również specjaliści z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii– Sławomir Falkowski i Anna Klimczak, a także eksperci od nowotworów przewodu pokarmowego – prof. Piotr Rutkowski i prof. Jean-Yves Blay z Lyonu. Ten ostatni jest przewodniczącym europejskiego panelu ekspertów European Society for Medical Oncology, odpowiedzialnego za przygotowywanie zalecenia postępowania w GIST i mięsakach.
Od strony informatycznej projekt wspiera zespół prof. Henryka Rybińskiego z Politechniki Warszawskiej, a licencje na interfejsy bazy danych dostarczy firma Cognitum.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AR