Także położna może samodzielnie prowadzić ciążę. Małas: ale jest bariera mentalna
Kilka lat temu w życie weszło rozporządzenie określające standardy opieki okołoporodowej. Na jego mocy położne zyskały uprawnienia do prowadzenia ciąży fizjologicznej, ale z tej możliwości wciąż korzysta niewiele z nich. Powód? Bariera mentalna przed zmianami. - Ciężarne wciąż nie mają świadomości, że położna jest przygotowana do samodzielnego prowadzenia ciąży fizjologicznej - mówi Zofia Małas, prezes NIPiP.
Pielęgniarki bardzo chętnie podnoszą swoje kwalifikacje i mają je coraz wyższe - podkreśla prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. Zaznacza równocześnie, że zmiana postrzegania roli, jaką położne mają do odegrania w systemie, to nadal wyzwanie. W ocenie prezes NIPiP potrzebna jest np. kampania uświadamiająca, że ciąża fizjologiczna może być prowadzona jedynie przez położoną. Dlaczego? Bo - jak ocenia nasza rozmówczyni - utarło się, że specjalistą od prowadzenia ciąży jest lekarz ginekolog.
Położna jest przygotowana do prowadzenia ciąży fizjologicznej
Przypomnijmy. Od 2017 r. położna może sprawować samodzielną opiekę nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej. Może też kierować ciężarną na badania diagnostyczne, takie jak badanie krwi czy moczu.
Czego może oczekiwać przyszła mama od położnej? Wszystkich świadczeń związanych z monitorowaniem zdrowia swojego i dziecka. Położna może rozpoznać ciążę, założyć kartę ciąży, pobierać materiał do badań, przeprowadzić badanie fizykalne czy KTG.
– Oczywiście na pewnym etapie lekarz specjalista powinien się pojawić. I nie mam wątpliwości, że położna, gdy będzie taka potrzeba, skieruje pacjentkę do lekarza. Jednak należy podkreślić, że położna jest przygotowana do prowadzenia ciąży fizjologicznej – zaznacza Małas.
Prezes samorządu pielęgniarskiego zwraca uwagę, że większe zaangażowanie położnych w opiekę nad ciężarnymi ma swoje uzasadnienie także w związku z deficytem lekarzy w systemie ochrony zdrowia. – Położna oczywiście nie przejmie w całości roli, jaką ma do odegrania nad rodzącą lekarz, ale zdobyte w ramach kształcenia podyplomowego kompetencje pozwalają jej na udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej – tłumaczy.
Małas akcentuje, że nadal trzeba podnosić świadomość wśród ciężarnych co do samodzielności położnych.
Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny