Tabletowa aplikacja pomaga chorym na schizofrenię
Opracowana z udziałem specjalistów różnych dziedzin gra przyciąga uwagę, angażuje i ćwiczy pamięć. Dzięki niej osoby ze schizofrenią lepiej radzą sobie w codziennym życiu.
Aplikacja stworzona w University of Cambridge pokazuje, że popularne, nowoczesne technologie mogą pomóc tam, gdzie jak dotąd inne metody zawiodły.
Przeznaczona dla iPada gra o nazwie Wizard powstała w wyniku współpracy psychologów, neurobiologów, profesjonalnych twórców gier i samych zainteresowanych, czyli chorych. Ma ona za zadanie ćwiczyć pamięć epizodyczną. Ludzie wykorzystują ją np. aby przypomnieć sobie, gdzie zaparkowali samochód. Zdolność ta zostaje jednak upośledzona w przebiegu schizofrenii.
Co ważne, gra została tak zaprojektowana, aby trenowała pamięć poprzez zabawę, przykuwała uwagę, motywowała do pracy, a przy tym była łatwa do opanowania.
Badacze z Cambridge sprawdzili skuteczność nowej metody przy udziale 22 pacjentów. Część z nich w czasie 4 tygodni odbyła 8-godzinny trening z aplikacją, podczas gdy druga grupa była leczona tradycyjnie, tak jak wcześniej. Po tym okresie uczestników poddano serii testów.
Program spisał się wyśmienicie. Grające osoby miały nie tylko lepszą pamięć epizodyczną, ale wypadły tez lepiej w teście globalnej oceny funkcjonowania (Global Assessment of Functioning - GAF) sprawdzającym społeczne, zawodowe i psychologiczne funkcjonowanie badanego. Ochotnicy mówili przy tym, że praca z programem sprawiała im radość i motywowała do treningu.
"To sprawdzające nową koncepcję badanie ma duże znaczenie, ponieważ pokazuje, że ćwicząca pamięć gra może pomóc wtedy, kiedy zawiodły leki." - mówi kierująca eksperymentem prof. Barbara Sahakian.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT