Szykują się zmiany w opłatach uzdrowiskowych. Posłowie przygotowali projekt ustawy
Projekt zmian przygotowany przez posłów z sejmowej Komisji ds. Petycji dotyczy wprowadzenia przepisów zwalniających z opłaty uzdrowiskowej osoby korzystające czasowo z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie gminy swojego zamieszkania, mieszkające jednak poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska.

- Sejmowa Komisja ds. Petycji złożyła do laski marszałkowskiej projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
- Chodzi o kwestię pobierania przez gminy opłat uzdrowiskowych.
- Projekt został skierowany do Biura Analiz Sejmowych i Biura Legislacyjnego Sejmu.
Celem projektowanej ustawy jest dokonanie zmiany w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zwalniającej osoby korzystające czasowo z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie gminy swojego zamieszkania, mieszkające jednak poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska.
Obecnie osoby zamieszkujące w miejscowości uznanej za miejscowość uzdrowiskową, które w celach zdrowotnych czasowo przebywają w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego położonym w tej miejscowości (miejscowości ich zamieszkania), nie są zobowiązane do uiszczania opłaty uzdrowiskowej. Obowiązek uiszczania takiej opłaty jest natomiast nałożony na osoby mieszkające na terenie danej gminy, ale poza obszarem, któremu nadano status uzdrowiska. Po zmianach wszyscy mieszkańcy gminy korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie tej gminy będą zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej – bez względu na to, czy mieszkają na terenie uzdrowiskowym, czy też poza nim.
Jak wyjaśniają wnioskodawcy, z uwagi na potencjalnie bardzo niewielką liczbę osób, których proponowane zwolnienie z opłaty uzdrowiskowej może dotyczyć w skali roku, skutki finansowe proponowanej ustawy będą relatywnie niewielkie.
Projekt został skierowany do oceny Biura Analiz Sejmowych i Biura Legislacyjnego Sejmu.
Źródło: sejm.gov.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ szykuje rewolucję w leczeniu uzdrowiskowym. Pacjent sam wybierze miejsce i termin leczenia
Źródło: Puls Medycyny