Sztuczna inteligencja to przyszłość medycyny [WYWIAD WIDEO]
Sztuczna inteligencja będzie przenikać wszelkie dziedziny gospodarki, także medycynę. Zdaniem ekspertów kongresu Impact’19, który trwa w Krakowie, zanim pojedziemy autonomicznym samochodem, wcześniej dostaniemy w zegarku osobistego lekarza: napędzanego algorytmami i dopasowującego pod nas terapie oraz modele nauki zdrowych nawyków. O zastosowaniach algorytmów AI w ochronie zdrowia rozmawiamy z Jarkiem Oleszczukiem, prezesem AstraZeneca Pharma Poland.
Impact’19 to 4 sceny, 6 tysięcy gości, 250 speakerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących - w tym premierowy Cracow Tech Week, kumulujący najlepsze startupy i inwestorów z kilkudziesięciu krajów. Tegoroczny kongres pokazuje, że rozwiązania z zakresu AI to nie futurologia, a rzeczywistość.

Zdaniem ekspertów sztuczna inteligencja to siła zamachowa m.in. rewolucji w medycynie. Może odgrywać dużą rolę w gromadzeniu i udostępnianiu danych medycznych, pomagać w generowaniu oszczędności w ochronie zdrowia. Co więcej, wdrożenie rozwiązań z zakresu AI w procesie tworzenia leków skraca czas prowadzenia badań klinicznych i ułatwia ich komercjalizację.
"Technologia umożliwi tanią i efektywną diagnostykę, wyłapywanie odstępstw od norm na wielu polach. Musimy zacząć od najmłodszej generacji, już teraz możemy dowiedzieć się, czy 15-latek może poważnie zachorować po pięćdziesiątce. Technologia przypilnuje też, abyśmy ustabilizowali naszą kondycję na wysokim poziomie. Oczywiście, ten postęp będzie niemożliwy m.in. bez zaangażowania się państwa w przygotowanie całego podłoża pod tego typu system, w którym to pacjent jest samym centrum – uważa dr Jarosław Oleszczuk, prezes AstraZeneca Pharma Poland.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska