Szpitale nie będą w 2023 r. raportować do RCB w sprawie COVID-19. MZ przesuwa termin o rok
Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin, od którego szpitale będą musiały raportować do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dane dotyczące pacjentów z potwierdzonym COVID-19 oraz informacje o liczbie łóżek i ich wykorzystaniu.

7 grudnia do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Systemie Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia oraz sposobu i terminów przekazywania tych informacji.
Szpitale, które udzielają świadczeń pacjentom z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, będą zobowiązane do raportowania do RCB danych dotyczących:
- pacjentów z podejrzeniem o zakażenie i potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (takich jak: wiek, płeć, numer w wykazie głównym przyjęć i wypisów, stan pacjenta według modyfikowanej skali wczesnego ostrzegania (skali MEWS), prowadzona tlenoterapia) oraz
- liczby łóżek i ich wykorzystania.
Aktualnie termin ten jest określony na dzień 1 stycznia 2023 r. – projektowane rozporządzenie zmienia go na dzień 1 stycznia 2024 r.
Ministerstwo Zdrowia uzasadnia tę zmianę ustaniem potrzeby ciągłego monitorowania danych dotyczących liczby łóżek i ich wykorzystania, ze względu na utrzymujący się w kraju spadek liczby zakażeń COVID-19.
ZOBACZ TAKŻE: COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]
Źródło: Puls Medycyny