Szpital tymczasowy na Okęciu przestanie przyjmować pacjentów
Szpital tymczasowy działający na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu 26 lutego przestanie przyjmować pacjentów covidowych. Właśnie zapadła decyzja w tej sprawie – przekazał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej, które było poświęcone funkcjonowaniu wojskowej służby zdrowia.
Omawiając zaangażowanie wojskowej służby zdrowia w walkę z pandemią COVID-19, wiceminister przypominał m.in. o szpitalu tymczasowym działającym na terenie bazy na Okęciu.
Wojewoda zdecydował: do szpitala nie będą przyjmowani chorzy
– Utworzyliśmy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego przy Żwirki i Wigury w Warszawie szpital tymczasowy, którzy jest obecnie wykorzystywany. W hangarze, który został przystosowany na potrzeby szpitalne, jest obecnie 30 pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym dwie osoby pod respiratorami – podał.
– Ważna informacja z ostatnich praktycznie godzin – wojewoda mazowiecki w kontakcie z ministrem zdrowia wydali decyzję o zaprzestaniu działalności szpitala tymczasowego na terenie bazy przy ul. Żwirki i Wigury. Pacjenci mają być z niego przewiezieni czy wypisani – powiedział Skurkiewicz.
Nie przyjmie chorych, ale utrzyma gotowość
Szpital – jak poinformował – przestanie przyjmować pacjentów 26 lutego.
Dodał, że przez jakiś czas szpital będzie utrzymywany w gotowości do momentu, aż nie będą wydane w tym zakresie rekomendacje ze strony rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i ministra zdrowia. To te organy podejmują kluczowe decyzje.
Wojskowa służba zdrowia to 115 podmiotów, w tym 22 szpitale
Wiceminister Skurkiewicz przypomniał też, że wojskowa służba zdrowia działa w dwóch obszarach – funkcjonuje w ramach otwartego, powszechnego systemu, jak również w siłach zbrojnych.
W MON – jak wskazał – za wojskową służbę zdrowia odpowiada osobny departament.
– Zasoby wojskowej służby zdrowia to 115 wojskowych podmiotów, do których należą 22 szpitale, w tym cztery kliniczne, (...) trzy instytuty i cztery wojskowe szpitale uzdrowiskowo-rehabilitacyjne. W zasobach jest też 29 wojskowych przychodni specjalistycznych; 36 wojskowych pracowni psychologicznych; pięć wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, będących wojskową inspekcją sanitarną (…); 8 stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa – przekazał.
Służba wojskowa ma też swoich konsultantów
Dodał: - W kraju jest 15 wojskowych komisji lekarskich, 32 wojskowych konsultantów, w tym 13 krajowych w dziedzinie obronności i 19 służby zdrowia.
– W podmiotach tych łącznie zatrudnionych jest 17 291 pracowników, w tym 4243 lekarzy, 4585 pielęgniarek i położnych, 259 ratowników i 197 psychologów – przekazał Skurkiewicz.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szpital tymczasowy na Okęciu pod patronatem WIM wznawia działalność
Trwa rekrutacja personelu do Szpitala Tymczasowego na Okęciu. Docelowo będzie miał 174 łóżka
Źródło: Puls Medycyny