Szpital im. Mielęckiego w Katowicach w czołówce placówek przeprowadzających przeszczepy szpiku
W 2020 roku, pomimo pandemii COVID-19, w katowickim ośrodku przeprowadzono aż 312 transplantacji szpiku kostnego – najwięcej w kraju. Pierwszy zabieg miał miejsce w 1991 r. Od tego czasu w placówce przeprowadzono ich pięć tysięcy.
Pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego przeprowadzono już w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPSK) im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. "Jubileuszową" pacjentką była 21-letnia pani Aleksandra z woj. warmińsko-mazurskiego, która przeszła transplantację allogeniczną od siostry.
30 lat historii przeszczepów szpiku kostnego w Katowicach
Pierwszy przeszczep szpiku - autotransplantację - wykonano w katowickim ośrodku 26 kwietnia 1991 roku. W 1997 roku wykonano tu pierwszy w Polsce przeszczep od dawcy niespokrewnionego (zabiegu dokonał profesor Jerzy Hołowiecki z zespołem). Obecnie Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach to czołowy ośrodek transplantacji szpiku w Polsce.
W 2020 roku, pomimo pandemii koronawirusa, przeprowadzono w nim aż 312 transplantacji szpiku kostnego – najwięcej w kraju. To o 10 proc. więcej zabiegów niż w również rekordowym roku 2019, kiedy to katowicki szpital także był na czele ogólnopolskiego zestawienia liczby wykonanych przeszczepów, przeprowadzając 284 transplantacje. Tymczasem według danych za 2020 roku w Polsce odnotowano spadek liczby takich zabiegów o około 10 proc.
– Co miesiąc na oddział lub do przyszpitalnych poradni trafia ok. półtora tysiąca pacjentów z problemami hematologicznymi. Oczywiście, tyko niewielka grupa z nich wymaga tak zaawansowanego leczenia, jakim jest przeszczep szpiku. Czas oczekiwania na zabieg to 1-3 miesiące, w zależności od stanu pacjenta i rodzaju transplantacji. Po przeszczepie pacjenci pozostają w szpitalu od 3 do 8 tygodni. Po kilku miesiącach stopniowo odstawiane są leki blokujące odrzucenie przeszczepu - poinformował kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku szpitala przy ul. Francuskiej prof. Grzegorz Helbig.
Oddział ten dysponuje 95 łóżkami, w tym 29 to stanowiska przeszczepowe. W skład oddziału wchodzi również poradnia hematologiczna, poradnia transplantacyjna, bank komórek, pracownia inżynierii szpiku oraz laboratorium hematologiczne. Zespół oddziału liczy ok. 150 osób – to lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy ds. transplantacji, diagności laboratoryjni praz personel pomocniczy.

Od 2018 r. przeprowadzono 60 przeszczepów od dawców haploidentycznych
Od 2018 roku katowicki szpital wykonuje przeszczepy od dawców haploidentycznych, czyli spokrewnionych, ale nie w pełni zgodnych.
– Liczba tego typu przeszczepów rośnie, nie tylko w naszym ośrodku. Do tej pory wykonaliśmy 60 tego typu transplantacji. W roku 2020 - 18 zabiegów, najwięcej w kraju - podkreślił prof. Grzegorz Helbig.
Z przeszczepu haploidentycznego skorzystała 74-letnia pacjentka. Zabieg przeprowadzono u niej półtora roku temu.
– Czas oczekiwania na przeszczep był krótki, bo nie trzeba było szukać dawcy. Udał się w 100 procentach. Czuje się teraz dobrze i zachęcam do tego typu przeszczepów wszystkich tych pacjentów, u których jest on możliwy – mówi pacjentka pani Krystyna. Dawcą był jej syn.
W 2021 roku Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego SUM w Katowicach został przez pacjentów wybrany najlepszą placówką onkologiczną w Polsce. W rankingu portalu Onkomapa, prowadzonym przez fundację Alivia, katowicki ośrodek otrzymał ocenę 4,7/5 od 198 chorych. Pacjenci wysoko ocenili m. in. sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W poszukiwaniu bliźniaka genetycznego
Źródło: Puls Medycyny