Szersze zakresy świadczeń finansowane z NFZ: zielone światło od Komitetu Stałego Rady Ministrów
Plan MZ na zwiększenie liczby zadań NFZ bez zwiększania jego budżetu jest o krok bliżej do wejścia w życie. Projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz innych ustaw, który sankcjonuje przesunięcie finansowania z budżetu ministra zdrowia na NFZ części świadczeń właśnie został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

- Projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz innych ustaw został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.
- Regulacja wprowadza przesunięcie finansowania niektórych zadań z budżetu ministra zdrowia do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Z budżetu państwa nie będzie już opłacane m.in. leczenie HIV i leczenie osób chorych na hemofilię. Zapłacić za nie ma NFZ, podobnie jak za leki dla seniorów czy funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego.
27 października projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz innych ustaw został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Oznacza to, że nowela wkrótce powinna trafić do parlamentu, gdyż - tak jak zapowiedział resort zdrowia - nie będzie przekazana do konsultacji.
Przypomnijmy. Na mocy zmian wprowadzonych w ostatnim czasie do regulacji planowane jest przeniesienie realizacji części zadań i ich finansowania z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Chodzi m.in. o świadczenia wysokospecjalistyczne, ratownictwo medyczne, dopłaty do refundacji leków czy finansowanie szczepień.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wielkie zmiany w finansowaniu ochrony zdrowia. Z budżetu państwa nie będzie opłacana część świadczeń
Zmiany te wywołują bardzo duże poruszenie zarówno wśród polityków, jak i specjalistów oraz pacjentów. Jak szacują eksperci, w związku z nimi dojdzie do uszczuplenia środków pozostających w dyspozycji NFZ w przeciągu trzech lat w wysokości od 21,4 mld zł do 37,4 mld zł. Mimo tego, jak przekazał w trakcie senackiej Komisji Zdrowia (17 października) wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, nie jest planowane przekazanie projektu regulacji do konsultacji społecznych.
Jakie zmiany wprowadza nowela w finansowaniu ochrony zdrowia?
- umożliwienie włączenia do finansowania przez NFZ nabycia szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych;
- rezygnację z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne finansowanej obecnie z budżetu państwa w ramach działu 851 – Ochrona zdrowia.
- z budżetu państwa nie będzie już opłacane m.in. leczenie HIV i leczenie osób chorych na hemofilię. Zapłacić za nie ma NFZ, podobnie jak za leki dla seniorów czy funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak rząd chce przenieść finansowanie świadczeń z MZ do NFZ? Posłowie Komisji Zdrowia: nie ma podstawy prawnej
Źródło: Puls Medycyny