Szczepionka przeciw COVID-19 Pfizer & BioNTech ogranicza przekazywanie koronawirusa [BADANIE]
Z badań przeprowadzonych w Izraelu wynika, że szczepionka przeciw COVID-19 Pfizer i BioNTech nie tylko skutecznie chroni przed zachorowaniem na COVID-19, ale też znacząco ogranicza transmisję koronawirusa przez zakażonych.
Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech znacznie ogranicza przenoszenie koronawirusa - wykazały dwa odrębne izraelskie badania.¹˴²
Pierwsze z nich zostało przeprowadzone przez izraelski resort zdrowia i firmę Pfizer, a drugie - w izraelskim Sheba Medical Center. Ich wstępne wyniki opublikowano 8 lutego na stronie medRxiv.org.

Szczepionka przeciw COVID-19 Pfizer & BioNTech ogranicza przekazywanie koronawirusa
Z badań przeprowadzonych przez izraelskie ministerstwo zdrowia i Pfizera wynika, że szczepionka tej firmy, opracowana we współpracy z firmą BioNTech, zmniejsza ryzyko przekazania SARS-CoV-2 w przypadkach bezobjawowych o 89,4 proc., a w przypadkach objawowych - o 93,7 proc.
Badaniem zostały objęte osoby, które zostały w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer/BioNTech (1,7 miliona zaszczepionych osób). Naukowcy przeanalizowali dane zebrane między 17 stycznia a 6 lutego 2021 r.
Do tej pory ponad 30 proc., czyli 2,8 miliona z dziewięciomilionowej populacji Izraela, otrzymało obie dawki tej szczepionki.
CZYTAJ TEŻ: Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce i na świecie: ile osób się zaszczepiło?
Badanie nie zostało jeszcze opublikowane w piśmiennictwie naukowym. Agencja Reuters w swoim komunikacie podała, że firma Pfizer odmówił komentarza w tej sprawie, mówiąc w oświadczeniu, że przeprowadza własną analizę „rzeczywistej skuteczności szczepionki w kilku miejscach na świecie, w tym w Izraelu”. Z kolei izraelskie ministerstwo zdrowia nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.
Odrębne badanie, przeprowadzone w izraelskim Sheba Medical Center, wykazało, że wśród 7214 pracowników szpitala, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki w styczniu 2021 r., wystąpiło zmniejszenie przypadków objawowego COVID-19 w ciągu 15 do 28 dni o 85 proc., a przypadków bezobjawowych - o 75 proc. (co wykazano, wykonując testy na koronawirusa SARS-CoV-2).
Głównym zastrzeżeniem jest to, że kohorta badanych w szpitalu była „głównie młoda i zdrowa” - powiedziała epidemiolog z Sheba Medical Center, Gili Regev-Yochay.
“W przeciwieństwie do badania klinicznego firmy Pfizer ,nie mamy tu wielu pracowników w wieku powyżej 65 lat” - powiedziała Gili Regev-Yochay. Ale dodała też, że badanie Sheba miało miejsce podczas gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem w Izraelu.
Naukowcy zaznaczyli, że potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć ostateczne wnioski, ale są one jednymi z pierwszych, które sugerują, że szczepionka może powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, a nie tylko zapobiec zachorowaniu na COVID-19.
„Nie ma znaczenia, czy jest to redukcja o 75, czy 90 procent - jest to duży spadek transmisji” - stwierdził Michal Linial, profesor biologii molekularnej i bioinformatyki na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. „Oznacza to, że zaszczepiona osoba jest nie tylko chroniona, lecz także szczepienie zapewnia ochronę jej otoczenia” - podkreślił badacz.
Naukowcy stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania nad bezobjawową transmisją wśród osób w pełni zaszczepionych, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że zostaną poddani testom na COVID-19.
Źródło: Reuters
- Initial real world evidence for lower viral load of individuals who have been vaccinated by BNT162b2, [Dostęp: 22.02.2021 r., https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.08.21251329v1.full.pdf?utm_source=Coronavirus_Update&utm_medium=email&utm_campaign=cvupdate021021]
- Decreased SARS-CoV-2 viral load following vaccination [Dostęp: 22.02.2021 r. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.06.21251283v1.full.pdf]
ZOBACZ TAKŻE: Ryzyko reinfekcji COVID-19 może się wiązać z nowymi wariantami koronawirusa
Źródło: Puls Medycyny