Szczepionka na raka jeszcze w tej dekadzie? Naukowcy z BioNTech coraz bliżej przełomu
Naukowcy z zespołu BioNTech twierdzą, że technologia szczepionki mRNA wykorzystywanej przeciwko Covid-19 może zostać zmieniona tak, aby pomóc w niszczeniu komórek rakowych.

- Uğur Şahin i Özlem Türeci to małżeństwo naukowców i współzałożycieli firmy BioNTech, która wraz z Pfizerem opracowała szczepionki przeciw COVID-19.
- W rozmowie z BBC przyznali, że jest prawdopodobne, iż do roku 2030 szczepionki na raka staną się powszechnie dostępne.
- Do zwalczania nowotworów ma być zastosowana technologia mRNA.
Według zespołu naukowców stojącego za jedną z najbardziej popularnych szczepionek przeciwko Covid-19, szczepionki na raka mogą być dostępne przed końcem bieżącej dekady.
BioNTech pracował nad szczepionkami na raka jeszcze przed wybuchem pandemii
W wywiadzie dla BBC prof. Türeci, dyrektor medyczny BioNTech, opisał, w jaki sposób można zmienić zastosowanie technologii mRNA wykorzystanej do walki przeciwko Covid-19 - tak, aby przygotować układ odpornościowy do atakowania komórek rakowych. Rewolucyjna metoda walki z nowotworami może być dostępna jeszcze przed 2030 rokiem.
BioNTech pracował nad szczepionkami przeciwnowotworowymi jeszcze przed wybuchem pandemii. W tej chwili koncern prowadzi badania kliniczne z wykorzystaniem kilku szczepionek na raka. Na drodze do sukcesu na naukowców czekają jednak jeszcze liczne przeszkody. Komórki rakowe tworzące guzy mogą zawierać szeroką gamę różnych białek, co sprawia, że niezwykle trudno będzie wytworzyć szczepionkę, która jest skierowana do wszystkich komórek rakowych, a nie do zdrowych tkanek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Produkcja komórek przeciwnowotworowych może przynieść przełom w terapii raka
Źródło: Puls Medycyny