Jest nadzieja na pierwszą szczepionkę przeciwko cukrzycy typu 1
aktualizacja: 27-06-2018, 13:27
Czy wreszcie powstanie szczepionka przeciwko cukrzycy typu 1? Nowe badanie opisane przez „Nature” - choć wyniki dotyczą póki co niewielkiej grupy chorych - wykazało, że podanie szczepionki w znaczący sposób obniżyło poziom cukru we krwi. Pozytywne skutki utrzymywały się od 5 do 8 lat.
Autorami badania, którego wyniki opublikowało „Nature”, są naukowcy z Massachusetts General Hospital. Zebrali oni grupę dziewięciu chorych na cukrzycę typu 1 i podali im w odstępie czterech tygodni dwie dawki szczepionki stosowanej przeciwko gruźlicy o nazwie BCG (Bacillus Calmette-Guérin).

Poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c), podstawowego wskaźnika cukru, w trzy lata po podaniu szczepionki spadł o 10 proc., a cztery lata po zaaplikowaniu BCG o 18 proc. Naukowcy wykazali również, że poziom cukru we krwi badanych utrzymywał się w normie do 8 lat po zaszczepieniu.
Szczepionka BCG była przez dekady stosowana w walce z gruźlicą, choć lekarze dostrzegali jej potencjał, który można byłoby wykorzystać w przeciwdziałaniu chorobom autoimmunologicznym, jak cukrzyca typu 1. Badanie – choć opisane wyniki dotyczyły póki co jedynie 9 chorych – nadal trwa, BCG w przynajmniej dwóch dawkach została podana już 120 cukrzykom. U uczestników nie stwierdzono dotychczas działań niepożądanych, ich stan w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej, ulega stałej poprawie. Zaszczepieni pacjenci nadal są leczeni na cukrzycę, ale muszą przyjmować o jedną trzecią mniej insuliny niż przed podaniem BCG.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Większe szanse indywidualizacji leczenia chorych na cukrzycę - rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Dorotą Zozulińską-Ziółkiewicz
Naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego potrzeba kilku lat od zaaplikowania szczepionki, by pojawiła się poprawa stanu zdrowia chorych.
Obecnie eksperci z Massachusetts General Hospital starają się głębiej zrozumieć mechanizm kryjący się za tym procesem. Przeprowadzili podobne badanie na myszach – u gryzoni szczepionka zwiększyła poziom limfocytów T, które jak podejrzewają badacze, „zużywają” więcej cukru z krwi. Jeśli dalsze parce potwierdzą dotychczasowe wyniki, naukowcy zapowiadają podanie szczepionki dzieciom cierpiącym na cukrzycę typu 1.
Źródło: Time
PRZECZYTAJ TAKŻE: Chcesz być zdrowy? Jedz wolniej, a unikniesz cukrzycy i udaru
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG