Szczepienia, jeden z filarów polityki lekowej. Transmisja wideo z debaty
Szczepienia są jedną z najtańszych i najbardziej efektywnych form zapobiegania chorobom zakaźnym. Te obciążają system ochrony zdrowia i generują wysokie koszty społeczne. Eksperci wskazują, że Polska potrzebuje wypracowania strategii szczepień w cyklu całego życia człowieka.
O wyzwaniach, jakie wiążą się z organizacją systemu szczepień i sposobami ich finansowania, dyskutowano w trakcie konferencji „Polityka Lekowa: nowe otwarcie” zorganizowanej 16 maja br. przez redakcję “Pulsu Medycyny”. Punktem wyjścia do dyskusji były zapisy dokumentu „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-22”.
W trakcie panelu poświęconego szczepieniom (“Profilaktyka pierwotna w zakresie szczepień ochronnych”) eksperci zastanawiali się, które założenia dotyczące tej formy profilaktyki, a wpisane do dokumentu, udało się zrealizować, a które wciąż pozostają wyzwaniem na kolejne lata.
W panelu wzięli udział:
- dr hab. Ewa Augustynowicz, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-BIP;
- prof. Andrzej M. Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego;
- prof. Krzysztof J. Filipiak, przewodniczący Zespołu ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej;
- dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie;
- Juliusz Krzyżanowski, Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy;
- ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej;
- prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego;
- prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, Katedra Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Relacja z debaty w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
Źródło: Puls Medycyny