Systemowe i ekonomiczne wyzwania w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego [DEBATA]
Zdaniem ekspertów biorących udział w debacie “Pulsu Medycyny” pt. “Systemowe i ekonomiczne wyzwania w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego”, obowiązujący w Polsce program lekowy B.10 dotyczący leczenia zaawansowanego RCC jest programem archaicznym i wymaga pilnych modyfikacji, szczególnie w zakresie dostępu do nowoczesnych terapii lekowych.
Wytyczne Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej z 2020 roku stworzone przy współpracy z Polskim Towarzystwem Urologicznym wskazują na konieczność wprowadzenia szeregu zmian dotyczących dostępu do nowoczesnych terapii lekowych w programie lekowym B.10. O najbardziej palących potrzebach w odniesieniu do terapii tego nowotworu w debacie “Pulsu Medycyny” dyskutowali:
- prof. dr hab. n. med. Paweł Wiechno, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
- prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch, kierownik Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
- dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, członek Polskiej Grupy Raka Nerki
- prof. dr hab. n. med. Marcin Czech, kierownik Zakładu Farmakoekonomiki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Podczas debaty eksperci wskazywali na problemy w dostępie do diagnostyki tego nowotworu, związane głównie z pandemią COVID-19, jednak jako najbardziej palący problem uznali brak dostępu do leczenia skojarzonego w I linii terapii i brak możliwości stosowania leczenia sekwencyjnego w III i kolejnych liniach leczenia.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo.
POLECAMY TAKŻE: Połączenia lekowe korzystniejsze niż monoterapia u chorych na raka nerki [BADANIA]

Źródło: Puls Medycyny