Surowsze kary dla lekarzy za nieumyślne spowodowanie śmierci? NIL krytykuje projekt
Samorząd lekarski sprzeciwia się wszelkim zmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów za nieumyślne czyny skutkujące uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia czy śmiercią pacjenta - czytamy w nowym stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak wskazuje lekarski samorząd, projekt ustawy przewiduje zmianę zagrożenia karą wynoszącego obecnie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności na zagrożenie karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Podwyższeniu uleganie więc zarówno dolna, jak i górna granica kary - zauważa Naczelna Izba Lekarska.
Zbyt surowe kary dla personelu lekarskiego
Co zdaniem samorządu lekarskiego spowoduje ta zmiana?
“Znacznie bardziej prawdopodobne stanie się orzekanie przez sąd w stosunku do lekarzy bezwzględnej kary pozbawienia wolności bez zawieszenia jej wykonania. (...) Ograniczone będzie zastosowanie przez sąd art. 37a kodeku karnego, ponieważ przepis ten pozwala sądowi orzec karę ograniczenia wolności lub grzywny zamiast kary pozbawienia wolności jedynie w przypadku skazania sprawcy za przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności jeśli wymierzona kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku. Nie będzie możliwości warunkowego umorzenia postępowania karnego (...) warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności” - zwraca uwagę lekarski samorząd.
Jak podkreśla NIL, karą za błąd medyczny popełniony przez lekarza nieumyślnie co do zasady nie powinna być kara pozbawienia wolności. Zdaniem Izby nie do przyjęcia jest tego rodzaju surowa sankcja w stosunku do lekarza, “który swój czyn popełnił często na skutek nadmiernego obciążenia pracą, dużej liczby pacjentów, złej organizacji opieki zdrowotnej, braków kadrowych w placówkach ochrony zdrowia czy wreszcie konieczności sprawowania nadzoru nad pracą lekarzy posiadających dyplomy uzyskane poza obszarem Unii Europejskiej”.
Lekarze nie mogą być traktowani jak sprawcy pospolitych przestępstw
Naczelna Izba Lekarska zwraca uwagę, że przyjęcie tego rodzaju przepisów może skutkować dalszym pogłębianiem się kryzysu kadrowego w polskim szpitalnictwie. Już dziś lekarze wielu specjalności wolą podjąć zatrudnienie np. AOS lub podstawowej opiece zdrowotnej z uwagi m.in. na niższe ryzyko potencjalnej odpowiedzialności karnej.
“Prezydium NRL podkreśla ponadto, że ryzyko poniesienia surowej kary może skutkować odstępowaniem od podejmowania skuteczniejszych, lecz bardziej ryzykownych metod leczenia, na rzecz tych, które wiążą się z mniejszym ryzykiem niepowodzenia. Te niezwykle niekorzystne dla systemu opieki zdrowotnej, a przede wszystkim dla jakości i ciągłości opieki nad pacjentem zjawiska wewnętrznej migracji kadr medycznych już występują, a po nowelizacji z całą pewnością jeszcze się nasilą” - uważa samorząd.
Zdaniem ekspertów NIL, istnieje potrzeba zaznaczenia w regulacjach karnoprawnych odrębności czynów popełnianych przez osoby wykonujące zawód medycznych na tle innych sprawców pospolitych przestępstw.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność karna za brak zgody pacjenta na zabieg
Prawnik o zatrudnianiu medyków z Ukrainy: nie warto iść na skróty
Źródło: Puls Medycyny