Suplementy witamin i składników mineralnych nie przynoszą żadnych korzyści zdrowotnych
Najczęściej spożywane suplementy witaminowo-mineralne nie zapewniają stałych korzyści zdrowotnych, ale też nie szkodzą – sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z St. Michael’s Hospital i University of Toronto.
Zaprezentowany w „Journal of the American College of Cardiology” systematyczny przegląd istniejących danych i randomizowanych badań opublikowanych w języku angielskim od stycznia 2012 r. do października 2017 r. wykazał, że preparaty multiwitaminowe, a także zawierające witaminę D, wapń i witaminę C, czyli najczęściej stosowane suplementy, nie wykazują korzyści ani nie zwiększają ryzyka w chorobach sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar mózgu, przedwczesna śmierć).

„Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy tak niewiele wyników wskazujących na pozytywny efekt stosowania najpopularniejszych suplementów” – mówi dr David Jenkins, główny autor badania.
Badanie wykazało, że kwas foliowy, a także witaminy z grupy B stosowane z kwasem foliowym mogą zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udaru. Z kolei niacyna i przeciwutleniacze mają bardzo mały wpływ, co może oznaczać zwiększone ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny.
Zespół dr. Jenkinsa przeanalizował również dane dotyczące preparatów zawierających witaminy A, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B9 (kwas foliowy), C, D i E oraz wapń; żelazo, cynk, magnez i selen. Termin „multiwitamina” w tym przeglądzie został użyty w odniesieniu do suplementów, które zawierają większość witamin i minerałów, a nie tylko kilka spośród nich.
„Wobec braku znaczących pozytywnych danych – oprócz potencjalnego zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu i chorób serca przez kwas foliowy – najkorzystniej jest polegać na zdrowej zbilansowanej diecie, aby dostarczyć organizmowi niezbędną ilość witamin i minerał” – komentuje dr Jenkins. – Do tej pory żadne badania nad suplementami nie wykazały, że są one skuteczniejsze od mniej przetworzonych pokarmów roślinnych, w tym warzyw, owoców i orzechów”.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA