Supertalenty w Medycynie - skład jury
aktualizacja: 03-05-2022, 19:55
Laureatów konkursu Supertalenty w Medycynie, organizowanego przez redakcję "Pulsu Medycyny", wybierze jury, w którym - jak w poprzednich edycjach - zasiądą specjaliści z różnych dziedzin medycyny.
Supertalenty w Medycynie to prestiżowy konkurs organizowany przez "Puls Medycyny" od 2012 roku. Ideą przewodnią plebiscytu jest wyłonienie i nagrodzenie liderów młodego pokolenia lekarzy, którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i predyspozycjom będą wpływać na zmiany w polskiej medycynie w najbliższych latach. Co ważne, kandydaci do tytułu „Supertalent w Medycynie” nie mogą mieć więcej niż 39 lat.
Kandydaci są oceniani w trzech kategoriach:
- osiągnięcia naukowe (m.in. granty, stypendia, publikacje, nagrody);
- zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej (m.in. działalność charytatywna, związkowa, w stowarzyszeniach);
- perspektywy dalszego rozwoju (szanse na wpływy w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w najbliższych latach).
10 laureatów konkursu Supertalenty w Medycynie 2022 wyłoni kapituła, w skład której wchodzą:

Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach jest specjalistą w dziedzinie kardiologii, hipertensjologii, lipidologii, sekretarzem generalnym Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS; 2021-2024), założycielem i prezesem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, grupy Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration, a także Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych (ILEP). Profesor wizytujący University of Alabama w Birmingham (UAB), University of California at Irvine (UCI) oraz University of Medicine and Pharmacy Victor Babes w Timisoarze w Rumunii. Doktor honoris causa 4 uczelni międzynarodowych. Zwycięzca pierwszej edycji Supertalentów w Medycynie.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler jest kierownikiem Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej oraz zastępcą dyrektora ds. naukowych Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Łodzi. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2020 w obszarze Nauk o Życiu.

Dr hab. n. med. Maciej Kupczyk, profesor uczelni, jest specjalistą chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii, pracownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM we Wrocławiu, jest specjalistą w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej. Przewodniczy zespołowi ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, powołanemu przez Ministra Zdrowia. Członek Prezydium Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz redaktor naczelna czasopisma „Lekarz POZ”.

Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, pracuje w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Instytutu Onkologii w Gliwicach. W konkursie Złoty Skalpel 2020 r. został nagrodzony, wraz z prof. Tomaszem Koszutskim, za innowacyjny zabieg chirurgii rekonstrukcyjnej kończyn u dzieci.

Dr hab. n. med. Łukasz Kołtowski jest specjalistą w dziedzinie kardiologii, adiunktem w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiada tytuł samodzielnego operatora kardiologii inwazyjnej oraz Fellow of European Society of Cardiology (FESC). Współzałożyciel Fundacji Telemedycznej Grupy Roboczej, której celem jest wspieranie ochrony zdrowia w zakresie wykorzystywania usług telemedycznych. Zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie 2021.

Dr hab. n. med. Łukasz Szarpak, profesor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, gdzie pełni funkcję prorektora ds. naukowych i współpracy międzynarodowej. Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Katastrof oraz pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie. Laureat 3. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie 2021.

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński jest specjalistą w dziedzinie otorynolaryngologii, otorynolaryngologii dziecięcej oraz audiologii i foniatrii, dyrektorem ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów, członkiem zarządu w Centrum Słuchu i Mowy Medincus, zastępcą kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Zwycięzca konkursu Supertalenty w Medycynie 2019.

Dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej jest specjalistą w dziedzinie kardiologii, związaną z Oddziałem Klinicznym Kardiologii Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu. Laureatka Supertalentów w Medycynie 2021.

Prof. dr hab. n. med. Błażej Misiak jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii, kierownikiem Zakładu Psychiatrii Konsultacyjnej i Badań Neurobiologicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, laureatem Supertalentów w Medycynie 2018.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik jest specjalistą chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii oraz immunologii klinicznej, kierownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ. Laureat Supertalentów w Medycynie 2016.

Ewa Kurzyńska jest zastępcą redaktor naczelnej „Pulsu Medycyny” ds. projektów audio-wideo. Prowadzi programy: „Pro/Kontra”, „Oblicza Medycyny”, „COVID-19: komentarz eksperta”. Autorka cyklu rozmów „Wywiad Lekarski”, do którego zapraszani są wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Zdobywczyni nagród i wyróżnień w konkursach dla dziennikarzy medycznych: „Zdrowe Pióro”, „Kryształowe Pióro”.

Paweł Żochowski, dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Medycznego PZU Zdrowie. Nadzoruje działalności leczniczą 126 Centrów Medycznych PZU Zdrowie. Wprowadza rozwiązania podnoszące jakość świadczonych usług medycznych, wyniki leczenia oraz satysfakcję pacjentów.
Źródło: Puls Medycyny