Studenci i młodzi medycy wyjdą na ulice największych polskich miast. Znamy datę
Ruch "Młodzi z Medykami", w ramach solidarności z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia w Białym Miasteczku w Warszawie, zorganizuje w największych polskich miastach manifestacje. Podano już datę.
Ruch "Młodzi z Medykami" zorganizuje manifestacje m.in. w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Gdańsku. Do listy ponoć dołączają kolejne miasta.
Młodzi solidarnie z protestem medyków: data manifestacji
Manifestacje odbędą się równolegle 9 i 10 października - w różnych godzinach, w zależności od miasta. Na facebookowym profilu "Młodzi z Medykami" dla każdej lokalizacji utworzono oddzielne "wydarzenie", na które można się zapisać.
"Niemalże miesiąc temu w Warszawie powstało Białe Miasteczko 2.0. Przez miesiąc w namiotach czuwają medycy walczący o lepsze jutro dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia. Jako młode pokolenie studentów pokażmy, że losy Polek i Polaków nie są nam obojętne! Zapraszamy gorąco do wzięcia udziału w manifestacji. Zabierzcie ze sobą znajomych, rodzinę, sąsiadów! Bądźcie z nami! Wszyscy jesteśmy pacjentami. Zdrowie jest sprawą nas wszystkich" - czytamy w opisie katowickiego wydarzenia.
"Młodzi z Medykami" precyzują, że 9i 10 października przemaszerują ulicami polskich miast, spotykając się z przedstawicielami poszczególnych zawodów medycznych, samorządów, organizacji studenckich.
Ze względu na obostrzenia sanitarne proszą, by uczestnicy manifestacji mieli ze sobą dokument potwierdzający szczepienie. Studenci podkreślają, że wydarzenia mają charakter apartyjny.
"Młodzi z Medykami". Skąd ten oddolny ruch?
Na profilu "Młodzi z Medykami" na Twitterze grupa pisze: "Jesteśmy studentami i młodymi medykami, którzy nie zgadzają się na ignorowanie zdrowia Polek i Polaków. Polska OZ (ochrona zdrowia - red.) jest w krytycznym stanie i reform trzeba teraz! Nasi bliscy zasługują na opiekę zdrowotną z prawdziwego zdarzenia!".
"Mamy dosyć ignorowania protestu pracowników ochrony zdrowia przez decydentów! Chcemy to zamanifestować oraz okazać solidarność z naszymi starszymi kolegami i koleżankami!" - czytamy we wpisach grupy.
Studenci i młodzi medycy - w hołdzie dla tych, którzy “tytanicznym wysiłkiem i poświęceniem od miesięcy tworzą protest pracowników ochrony zdrowia i Białe Miasteczko” - już kilka dni temu zapowiedzieli, że planują zorganizować szereg manifestacji solidarnościowych w polskich miastach.
Koordynatorem protestu jest Sebastian Goncerz, student 6. roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, który także zawiązał ruch "Młodzi z Medykami".
Protest medyków będzie zaostrzony
Tymczasem trwający od 11 września protest pracowników ochrony zdrowia, w wyniku nieudanych negocjacji z przedstawicielami ministerstwa zdrowia, ma być zaostrzony.
– Pracujemy po 300 godzin. Skoro państwo o was nie dba, to zachęcamy do tego, żebyście zadbali o swoje zdrowie - żeby pracować 160 godzin w miesiącu, czyli tyle, co przeciętny obywatel Polski - mówi Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
- Wszyscy widzieli, jak zadziałali ratownicy, odpowiedzialność spadnie na ministra zdrowia - ostrzegała już 29 września.

“BIAŁE MIASTECZKO 2.0 na pełnych obrotach! Wznawiamy działania na rzecz pacjentów” - czytamy na stronie OZZPiP. Związek udostępnił plan działań w Białym Miasteczku na kolejne dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Medycy zaostrzają protest. Ptok: proponujemy wypowiadanie umów
Ratownik: "pracuj 400, 500 godzin w miesiącu, a potem się ocknij na zgliszczach swojego życia"
Źródło: Puls Medycyny