Stożek rogówki - kto jest zagrożony?
W szeroko zakrojonym badaniu, naukowcy określili związki między ryzykiem choroby a różnymi problemami zdrowotnymi i innymi czynnikami. Odkrycie może pomóc w postawieniu odpowiednio wczesnej diagnozy.
Badanie przeprowadził zespół z University of Michigan, który przeanalizował uzyskane z towarzystw ubezpieczeniowych dane na temat ponad 16 tys. osób. Połowa z nich była dotknięta chorobą, połowa była od niej wolna.
Obszerna analiza pokazała różne związki. Aż 6-krotnie bardziej od reszty populacji zagrożone były osoby z zespołem Downa. To wynik potwierdzający wcześniejsze obserwacje. Chorobie sprzyjała też astma i bezdech senny. Tymczasem badacze nie znaleźli związku między różnymi chorobami podejrzewanymi o związek ze stożkiem rogówki - np. z katarem siennym, tętniakiem aorty, wypadaniem płatka zastawki mitralnej, czy depresją. Co ciekawe, o 20 proc, mniejsze ryzyko miały osoby z cukrzycą, a było ono jeszcze niższe przy towarzyszących jej powikłaniach.
Odkryte relacje nie dotyczą jednak tylko innych chorób. Jak zauważono już wcześniej, częściej chorowali mężczyźni. O 50 proc. większe ryzyko dotyczyło osób pochodzenia afroamerykańskiego i latynoskiego, tymczasem Azjaci wbrew poprzednim obserwacjom mieli prawie o 40 proc. mniejsze ryzyko zachorowania.
Według autorów badania, choć nie określało ono zależności przyczynowo-skutkowych, znalezione relacje mogą pomóc lekarzom w postawieniu diagnozy na czas, co pozwoli odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT