Statyny w prewencji udarów mózgu
Udar mózgu jest trzecią po chorobie wieńcowej i chorobie nowotworowej przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Około 30 proc. osób, które go przeżyją, staje się inwalidami, a 20 proc. wymaga stałej pomocy osób trzecich. Około 15 proc. udarów poprzedzanych jest przemijającym niedokrwieniem mózgu (TIA). Osoby, które przeszły TIA, mają 19 proc. ryzyka wystąpienia udaru, zawału mięśnia sercowego lub zgonu z przyczyn naczyniowych w ciągu następnych 10 lat. Dlatego też bardzo istotne jest podjęcie działań, które mogą to ryzyko zmniejszyć.
Autorzy pracy dokonali metaanalizy dostępnych danych z 42 badań, w których wzięło udział 121 285 osób. Śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny oceniano w 40 z nich; metaanaliza zawartych w nich danych wykazała, że przyjmowanie statyn zmniejsza ryzyko zgonu (współczynnik ryzyka 0,85, p=0,07). Wszystkie 42 badania oceniały wpływ różnych statyn na prewencję różnych rodzajów udarów; w metaanalizie stosowanie jakiejkolwiek statyny wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka jakiegokolwiek rodzaju udaru (współczynnik ryzyka 0,84). 11 badań oceniało wpływ tej grupy leków na częstość występowania udaru niedokrwiennego; stwierdzono, że ich stosowanie w sposób statystycznie znamienny obniżało ryzyko jego wystąpienia (0,81, p=0,03). Podobnie statyny były skuteczne w prewencji udaru krwotocznego (0,94, p=0,05).
Autorzy metaanalizy konkludują, że statyny są skuteczne w prewencji zgonów z jakiejkolwiek przyczyny i przede wszystkim w prewencji udarów niedokrwiennych mózgu. Badacze sądzą, że należy rozważyć przewlekłe stosowanie tych leków w zapobieganiu epizodom mózgowym u osób z chorobami układu krążenia. Sugerują jednak, by przed sformułowaniem rekomendacji dotyczących stosowania statyn w prewencji udaru określić, które z nich są najskuteczniejsze w prewencji pierwotnej i wtórnej tej choroby oraz jaka jest najodpowiedniejsza dawka tych leków.
Źródło: Am. J. Med. 2008, 121: 24-33.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: dr n. med. Monika Puzianowska-Kuźnicka