Spotkanie NIL i MS w sprawie zaostrzenia Kodeksu karnego i zapisów Tarczy 4.0
aktualizacja: 24-06-2020, 09:19
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. Tarczę antykryzysową 4.0, która istotnie zmienia zapisy Kodeksu karnego - w tym zaostrza newralgiczny dla medyków art.37a. Jak jednak informuje samorząd lekarski - w trakcie spotkania z przedstawicielami MS - strona samorządowa "uzyskała stanowczą obietnicę, że przepisy te nie będą zwiększać represji w stosunku do środowiska lekarskiego i nie wpłyną na zasady orzekania kar w sprawach związanych z błędami podczas procesu leczenia". Czy taka deklaracja może stać się źródłem prawa?
Spotkanie Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorza Wrony oraz wiceministra Marcina Warchoła, było pokłosiem sprzeciwu, jakie środowisko medyków wyraziło w odniesieniu do przyjętych w Sejmie zmian Kodeksu karnego. Wczoraj w apelu skierowany do prezydenta - Andrzej Matyka, prezes NRL, wskazał, że konieczne jest wstrzymanie wejścia w życie nowelizacji kwestionowanego przez lekarzy art. 37a Kodeksu karnego.

Niestety apel środowiska pozostał bez odpowiedzi Andrzeja Dudy, który podpisał dokument ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (tzw. tarczy antykryzysowej 4.0). CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany dotyczące uczelni w tarczy 4.0
Co z nowelizacją art. 37a Kodeksu karnego?
W trakcie spotkania przedstawiciela samorządu lekarskiego z wiceministrem sprawiedliwości wskazano, że przyjęty zapis jest kontrowersyjny i wzbudza obawy i niepokój lekarzy, którzy wskazują na fakt, iż literalne stosowanie przepisów może doprowadzić do sytuacji wymierzenia lekarzowi popełniającemu nieumyślny błąd karę pozbawienia wolności.
Zaskakującym okazała się natomiast deklaracja, jaką uzyskała od Marcina Warchoła strona samorządowa. Przedstawiciel resortu sprawiedliwości stanowczo obiecał NRL, że przyjęte w nowelizacji Kodeksu karnego przepisy nie będą zwiększać represji w stosunku do środowiska lekarskiego i nie wpłyną na zasady orzekania kar w sprawach związanych z błędami podczas procesu leczenia.
Samorząd poinformował również, że efektem rozmów z MS jest ustalenie, że ewentualne zmiany w Kodeksie karnym, które mogłyby wpłynąć na pracę lekarzy, będą konsultowane ze środowiskiem podczas dwustronnych spotkań.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAR