Spotkania ze sztuką dla chorych na nowotwory
W programie I Warszawskich Spotkań Onkoprzestrzeń Filmowa, które odbędą się 23 lutego w Kinie Elektronik, są projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, rozmowy panelowe i potańcówka.
Pomysłodawczynią Onkoprzestrzeni Kreatywnej jest Maria Poszwińska, która 20 lat temu sama pokonała nowotwór. Projekt promuje ideę arteterapii w rehabilitacji psychologicznej, kreatywne techniki relaksacyjne i antystresowe oraz różne formy aktywności artystycznej w procesie leczenia onkologicznego.

„Kiedy dotyka nas choroba, powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia. Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia” – tłumaczy Maria Poszwińska.
W ramach projektu prowadzone są warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z chorobą i po chorobie nowotworowej.
I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa są organizowane w partnerstwie z Warszawską Szkołą Filmową. 23 lutego w kinie Elektronik odbędą się bezpłatne pokazy filmów poświęconych tematyce arteterapii i psychoonkologii, a także spotkania z ich twórcami i zaproszonymi gośćmi. W programie znalazły się m.in. dokumenty, „Muzykoterapia - zdrowienie przez sztukę”, „Kantata na cztery skrzydła”, „Wewnętrzna moc” „Amazonki” oraz „Hałasowanie”. Uczestnicy spotkania mogą też wziąć udział w autorskich warsztatach oraz wieczornej potańcówce z muzykantem, śpiewakiem i tancerzem Jackiem Hałasem.
Udział jest bezpłatny, jednak na warsztaty – aktorskie z Judy Turan pod tytułem "Jak wyobraźnia może pomóc w procesie zdrowienia" oraz z muzykoterapii z dr Elżbietą Galińską – trzeba się wcześniej zapisać. Informacje, jak to zrobić oraz dokładny program spotkania są dostępne na stronie internetowej organizatorów
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP