Specjaliści z WUM przeprowadzili pierwszą w Europie operację naprawy stentgraftu
W Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego wykonano pierwszą w Europie i prawdopodobnie na świecie udaną operację naprawy stentgraftu Nellix, za pomocą endoprotezy z odgałęzieniami do tętnic trzewnych.
Zabieg przeprowadził dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz. Pacjentem był chory, którego cztery lata temu poddano leczeniu wewnątrznaczyniowemu przy pomocy systemu Nellix. Doszło u niego do znacznego powiększenia tętniaka aorty brzusznej. Stentgrafty Nellix zostały jakiś czas temu wycofane z rynku właśnie z powodu dużej liczby powikłań po zabiegach z ich użyciem. Ich terapeutyczną skuteczność skrytykowało także European Society for Vascular Surgery. Przypadków podobnych do choregu zoperowanego przez dr Tomasza Jakimowicza może być w Polsce wiele – system był w naszym kraju przed wycofaniem z rynku popularny.
„Operacje naprawcze u chorych z przeciekiem typu 1A po użyciu stentgraftu typu Nellix były dotychczas praktycznie niemożliwe do wykonania metodą wewnątrznaczyniową. Z powodu specyficznej budowy stentgraftu, w przypadku przecieku typu 1A jedyną skuteczną opcją była konwersja do operacji otwartej, której nie można wykonać u obciążonych chorych. Metoda zastosowana przez dr. hab. Tomasza Jakimowicza daje tym chorym szansę na wyleczenie.” – informuje WUM.
Klinika Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej jest największym w Polsce zajmującym się leczeniem chorób aorty w tym tętniaków piersiowo-brzusznych. Od 2010 roku wykonano ponad 500 zabiegów wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych, co stanowi blisko połowę tego typu operacji wykonanych w naszym kraju. Jako jedyna w Polsce i jedna z kilkunastu ośrodków na świecie posiada dostęp do technologii wewnątrznaczyniowej opracowanej do leczenia tętniaków łuku aorty .
Źródło: WUM
PRZECZYTAJ TAKŻE: Specjaliści z WUM przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg implantacji stengraftu fenestowanego „in situ” laserem eksimerowym
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG