Specjaliści z UMB wykazali, że propolis może mieć właściwości przeciwnowotworowe
aktualizacja: 08-11-2018, 09:41
Propolis, określany też jako kit pszczeli, hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek glejaka wielopostaciowego – wykazał zespół prof. dr hab. n. farm. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zespół prof. dr hab. n. farm. Marii Borawskiej z Zakładu Bromatologii Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadał, czy naturalne produkty pszczele posiadają właściwości przeciwnowotworowe. Badania zostały przeprowadzone na nowotworowej linii komórkowej, którą wyhodowano z komórek glejaka wielopostaciowego IV stopnia, pozyskanych w trakcie operacji od pacjenta. Oceniono w ten sposób wpływ na komórki rakowe miodów, pierzgi, mleczka pszczelego oraz propolisu. Analizie naukowców z UMB poddano również współdziałanie naturalnych produktów z lekiem stosowanym w chemioterapii – temozolomidem.

„Spośród badanych produktów pszczelich, ocenionych in vitro, najwyższą aktywność cytotoksyczną oraz hamującą syntezę DNA w komórkach glejaka wielopostaciowego miały: ekstrakt etanolowy z propolisu i naturalne miody pszczele, szczególnie gryczany i wielokwiatowy ciemny” – wyjaśniła prof. dr hab. n. farm. Maria Borawska.
Badacze z UMB wykazali ponadto, że produkty pszczele wzmacniają działanie temozolomidu na linię komórek U87MG. Zastosowanie ekstraktu etanolowego z propolisu hamowało też powielanie się komórek nowotworowych.
Mimo uzyskanych wyników, prof. Maria Borawska studzi entuzjazm – przeprowadzone badania nie wystarczą, by jednoznacznie potwierdzić działanie przeciwnowotworowe propolisu, chociaż produkty pszczele mogą z powodzeniem wzbogacić dietę chorych.
„Nasze badania wskazują, że wystarczy zanieczyszczenie produktów pszczelich nadmiarem kadmu czy ołowiu, aby znieść ich efekt przeciwnowotworowy” – podkreśliła.
Zespół prof. Borawskiej otrzymał zgodę Komisji Etycznej na zbieranie danych od pacjentów chorych na glejaka – po uzyskaniu ich uprzedniej zgody - na temat efektów stosowania suplementu "PPE 1400", który jest mieszaniną ekstraktu z propolisu i miodu pszczelego. Każda nowa partia jest certyfikowana przez UMB pod względem aktywności przeciwnowotworowej, wykazanej na hodowli komórek glejaka wielopostaciowego oraz zawartości pierwiastków toksycznych.
Pod kierownictwem prof. Borawskiej przeprowadzono także badania, w których sprawdzano wpływ antraktu, czyli preparatu ze świeżych roślin otrzymywanego drogą maceracji etanolem, z dziurawca zwyczajnego w połączeniu z propolisem na przeżywalność komórek glejaka wielopostaciowego linii U87MG.
„Wyniki badań sugerują, że intrakt z dziurawca zwyczajnego oraz ekstrakt z propolisu ma hamujący wpływ na komórki glejaka wielopostaciowego poprzez działanie cytotoksyczne, hamowanie biosyntezy DNA oraz hamowanie wydzielania enzymów z grupy metaloproteinaz, tj. metaloproteinazy 2 i 9” – wyjaśniła prof. Borawska.
Specjaliści kontynuują badania nad właściwościami przeciwnowotworowymi innych produktów pszczelich.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szansa na przełom w leczeniu glejaka mózgu
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP