Spada zgłaszalność na bilanse zdrowia uczniów
Jest duży problem ze zgłaszalnością na bilanse zdrowia uczniów szkół ponadpodstawowych - przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W latach 2019-2020 przeprowadzono bilanse lekarskie u 55,5 proc. uczniów. W kolejnym latach to było ok. 50 proc.

- Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił w środę, 16 listopada, na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: Zdrowia oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży informację o realizacji ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
- Mówiąc o ustawie, Kraska wskazał, że usystematyzowała ona kompleksową opiekę nad dziećmi i młodzieżą szkolną.
- Przypomniał, że opieka nad uczniami finansowana jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaznaczył, że w ostatnich dwóch latach, w związku z pandemią COVID-19, opieka zdrowotna nad dziećmi i młodzieżą w szkołach była utrudniona, gdyż przez większość czasu uczyli się oni zdalnie w domach lub w formie hybrydowej.
Kraska wskazał na gabinety profilaktyki zdrowotnej w szkołach, gdzie pracują pielęgniarki środowiska nauczania.
Przypomniał, że pielęgniarki środowiska nauczania obejmują opieką dzieci w wieku od 6 lat do 18/19 lat – według rocznika, od klasy 0 (mieszczącej się w szkole podstawowej) do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Do ich zadań należy m.in.
- wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych;
- kierowanie postępowaniem po przesiewowym i opieka pielęgniarska nad uczniami objętymi tym postępowaniem; organizowanie profilaktycznych badań lekarskich;
- współorganizowanie lub organizowanie i wykonywanie szczepień ochronnych;
- udzielanie pomocy w przypadkach nagłych zachorowań, urazów i zatruć,
- udział w planowaniu, realizacji i ocenie szkolnego programu edukacji zdrowotnej i promowanie zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lekarze rodzinni: do gabinetów trafiają już 6-letnie otyłe dzieci
Spada liczba wykonywanych bilansów zdrowia dzieci i młodzieży
Kraska poinformował, że w latach 2019-2020 przeprowadzono bilanse lekarskie u 55,5 proc. uczniów. W kolejnym latach to było ok. 50 proc. Zaznaczył, że “jest duży problem ze zgłaszalnością na bilanse uczniów szkół ponadpodstawowych".
– Wystąpiliśmy do Naczelnej Izby Lekarskiej, do konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej, by zmotywować lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, aby te bilanse były wykonywane w większych ilościach – dodał wiceminister.
– Jeżeli popatrzymy na edukację zdrowotną, którą zajmuje się pielęgniarka środowiska nauczania, to wiemy, że w roku szkolnym 2019/2020 była ona realizowana w ponad 71 proc. wszystkich typów szkół, w kolejnym roku było to 58,5 proc. ze względu na pandemię – podał.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ zapowiada elektroniczne bilanse zdrowia dzieci. Od kiedy?
Źródło: Puls Medycyny