„Solidarność” zaskarża polski rząd za podwyżki dla pielęgniarek
NSZZ „Solidarność” zdecydowała się zaskarżyć polski rząd Międzynarodową Organizacją Pracy. Powodem jest wykluczenie z rozmów o podwyżkach związków zawodowych reprezentujących inne grupy niż pielęgniarki i położne.
NSZZ „Solidarność” krytycznie odnosiło się zarówno do podpisanego 9 lipca porozumienia między MZ, NFZ, NIPiP i OZZPiP, jak i do przyjętej przez rząd ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia. „S” argumentowała, że podwyżki kolejny raz nie obejmą wszystkich pracowników sektora zdrowia, a jedynie wybrane grupy zawodowe, co dzieli i tak już skłócone środowisko. Wskazywała również, że lipcowe porozumienie wykluczyło z negocjacji nad wzrostem wynagrodzeń Radę Dialogu Społecznego.

W związku z podnoszonymi wielokrotnie wątpliwościami Prezydium Krajowe NSZZ „Solidarność” zaskarżyło polski rząd przez Międzynarodową Organizacją Pracy – skarga jest obecnie tłumaczona, wkrótce zostanie wysłana do Genewy.
„Naruszenie Konwencji nr 98 dotyczącej stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych odnotowujemy w związku z ustawowym uniemożliwieniem związkom zawodowym innym niż związek zawodowy pielęgniarek i położnych zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne, rokowań w celu zawarcia porozumienia zbiorowego określającego wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych” – czytamy w uzasadnieniu skargi.
Według „S” organizacja negocjacji nad podwyżkami, którą zaproponowało Ministerstwo Zdrowia, pozbawiły głosu pozostałe działające w Polsce organizacje związkowe – nawet jeśli w ich szeregach zasiadały również pielęgniarki i położne.
Międzynarodowa Organizacja Pracy powstała w 1919 roku. Konwencję nr 98, o której złamanie oskarża polski rząd „S” przyjęto w Genewie w 1949 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pielęgniarki: „Solidarność” nie reprezentuje naszych interesów
NRPiP oburzona słowami Piotra Dudy o sytuacji pielęgniarek
Źródło: NSZZ "Solidarność"
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG