Śląskie szpitale zebrały ponad 3 tysiące podpisów. Petycja do MZ i postulaty
Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zebrał ponad 3 tys. podpisów pod adresowaną do ministra zdrowia petycją dotyczącą m.in. finansowania lecznic. Podpisy zbierano w ramach prowadzonej od początku listopada akcji "Czarna polska jesień".

- Na początku listopada Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zainicjował akcję „Czarna polska jesień”. W jej ramach na drzwiach i oknach szpitali zawieszono czarne plakaty. Ruszyło także zbieranie podpisów pod petycją do ministra zdrowia.
- Szefowie i pracownicy szpitali powiatowych woj. śląskiego apelowali wówczas o pomoc. Podkreślali, że mają za mało pieniędzy, by zbilansować budżety po wypłacie określonych w ustawie podwyżek dla pracowników.
- Petycję skierowaną do ministra zdrowia dotyczącą m.in. finansowania lecznic podpisało finalnie ponad trzy tysiące osób.
Prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego Władysław Perchaluk przypomniał, że przed rozpoczęciem akcji informacyjnej Związek i poszczególne szpitale zwracały się pisemnie ze swoimi postulatami do ministra zdrowia, jednak sygnalizowane problemy nie zostały dotąd rozwiązane.
Czego chcą śląskie szpitale powiatowe?
W petycji znalazły się dwa postulaty. Pierwszy to "pokrycie przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia niezależnie od formy zatrudnienia, przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Miłkowski: nie jest prawdą, że szpitale powiatowe mają wyłącznie straty
Drugi postulat dotyczy "umożliwienia kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala".
Problemem są podwyżki dla personelu ochrony zdrowia
– Dalece niewystarczające są dotychczasowe propozycje zmian finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, które miałyby zabezpieczyć środki na podwyższenie wynagrodzeń do poziomu wynikającego z ustawy z dnia 26 maja 2022 r. - powiedział Władysław Perchaluk, cytowany w piątkowym komunikacie związku.
Szefowie działających w woj. śląskim szpitali powiatowych wskazują, że wdrożenie ustawowych podwyżek dla pracowników służby zdrowia powoduje w szpitalach poważny deficyt. Dyrektorzy apelują o rozwiązania zapewniające pieniądze na podwyżki.
Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia zapewnia przyjęta wiosną tego roku nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelą gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrasta od 17 do 41 proc.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szpitale powiatowe na skraju bankructwa. Apelują o pomoc
Źródło: Puls Medycyny