Skuteczna szczepionka przeciwko Eboli?
W zorganizowanym przez WHO badaniu międzynarodowa grupa specjalistów przetestowała na terenie Afryki Zachodniej jedną z dwóch opracowanych niedawno szczepionek przeciwko wirusowi Ebola. Wyniki są obiecujące.
Zespół sprawdzający preparat rVSV-ZEBOV zastosował tzw. metodę pierścieniową, która w latach 70-tych pomogła w Afryce zwalczyć ospę. Najpierw zidentyfikowano osoby, które miały bliski kontakt z wirusem - np. członków rodziny chorego czy personel medyczny. W drugim etapie znaleziono pośrednio zagrożone osoby - np. sąsiadów czy współpracowników.
Zidentyfikowano w sumie 90 tego rodzaju pierścieni i zaszczepiono 3,5 tys. osób, które mogły i chciały przyjąć szczepionkę. Podzielono je jednak na dwie grupy. Pierwsza otrzymała szczepionkę od razu, a druga po upływie 21 dni, czyli po okresie inkubacji wirusa. Badacze wyjaśniają, że to jedyny sposób, aby zbadać skuteczność specyfiku.
Uczeni mówią o sukcesie. Szczepionka dawała całkowitą ochronę w ciągu tygodnia od podania. W grupie szczepionej z opóźnieniem doszło niestety do 16 zachorowań. Były one wynikiem zakażeń, do jakich doszło przed szczepieniem lub do 6 dni po jego przeprowadzeniu.
"Możemy powiedzieć, że szczepionka daje 100 proc. ochronę przed Ebolą po mniej więcej tygodniu." - relacjonuje jeden z badaczy dr Sven Trelle z Uniwersytetu w Brnie.
Szczepienia wykazały też ogólną ochronę populacji. W pierścieniach, w których były także osoby nieszczepione, ryzyko zachorowania spadło o 76 proc.
"Może to w końcu oznaczać początek końca epidemii Eboli w Afryce Zachodniej i narzędzie do wykorzystania do ewentualnej walki z chorobą w przyszłości." - twierdzi inny autor badania prof. Matthias Egger.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT