“Siła dialogu“. Postępowanie przeciwbólowe w urazach układu kostno-stawowego
W kolejnym odcinku programu “Siła dialogu” prof. dr hab. n. med. Leszek Romanowski, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, oraz lek. Dominik Lewandowski, specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej i geriatrii, omówili, jak powinna wyglądać współpraca ortopedów i lekarzy POZ w opiece nad chorym leczonym chirurgicznie z powodu choroby układu ruchu.
Stosowanie terapii farmakologicznych po interwencji chirurgicznej w chorobach narządu ruch ma na celu m.in. ograniczenie procesu przeciwzapalnego i działanie przeciwbólowe. Dolegliwości bólowe tuż po zabiegu operacyjnym są normą u większości chorych.
Eksperci biorący udział w programie zwrócili jednak uwagę na fakt, że także w przyszłości np. podczas leczenia rehabilitacyjnego u chorego mogą nasilać się dolegliwości bólowe. Leczenie wspomnianych dolegliwości, z uwagi na ograniczenia systemowe, nie zawsze jest domeną ortopedów, a często spoczywa na barkach lekarza rodzinnego.
Jak zatem leczyć chorego skutecznie, mając na uwadze nie tylko ograniczenie dolegliwości bólowych, ale także poprawę jakości życia pacjenta? Na to pytanie odpowiedzieli eksperci w programie “Siła dialogu”.
Źródło: Puls Medycyny