Sierpiński: badania kliniczne to szansa na wczesny dostęp do innowacyjnych terapii
Dziś wiele osób rozumie, jak ważne jest wprowadzanie nowych terapii do codziennego użytku, a pacjenci mają świadomość, że badania kliniczne są szansą na wcześniejszy dostęp do nowych terapii - mówił w piątek (20 maja), w Międzynarodowym Dniu Badań Klinicznych, prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych. Antoni Jędrzejowski, prezes Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych, podczas konferencji zorganizowanej z tej okazji pod hasłem “Badania kliniczne - podążając za zmianą” zwrócił uwagę na bardzo trudny, ale jednocześnie inspirujący dla nich "klimat“ przez ostatnie trzy lata.
Badania kliniczne skorzystały na pandemii
– To był z jednej strony bardzo trudny okres, ale jednocześnie czas bardzo inspirujący. Pandemia COVID-19, z którą mieliśmy do czynienia, przyspieszyła wprowadzenie w badaniach klinicznych wielu nowych rozwiązań. Skorzystaliśmy z możliwości dygitalizacji, wprowadzaliśmy nowe platformy technologiczne, realne stało się zdecentralizowanie badań klinicznych - podkreślił.
Dodał: - To wszystko sprawiło, że badania kliniczne były bliżej pacjenta, rozwijały się tak szybko, jak nigdy wcześniej, ale były też pod baczną obserwacją opinii publicznej.
– Z tych możliwości, które upowszechniły się w trakcie pandemii, korzystamy teraz na terenach objętych wojną w Ukrainie, jak również w krajach takich jak Polska, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy trafiło wielu uchodźców wojennych - zaznaczył.
Badania kliniczne to szansa dla polskich pacjentów
Zdanie to podzielił dr Radosław Sierpiński, prezes ABM. Przyznał, że jeżeli możemy w ogóle mówić, iż pandemia zrobiła coś dobrego, dobrym aspektem jest to, że udało się zbudować świadomość istotności badań klinicznych w społeczeństwie.
– Jeżeli spojrzymy na ostatni czas, to wiele osób rozumie, jak ważne są badania kliniczne, jak ważne jest wprowadzanie nowych terapii do codziennego użytku, że jest to coś bardzo potrzebnego, bezpiecznego. Również dzięki temu pacjenci mają świadomość, że badania kliniczne są szansą na dostęp do nowych terapii, które dopiero za wiele lat zagoszczą na rynku i pojawią się w normalnym dostępie refundacyjnym - zaznaczył szef ABM.
Podkreślił, że Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych to szczególny dzień - nie tylko ze względu na podkreślenie istoty prowadzenia badań klinicznych. - Czas ten zbiega się bowiem z trzecią rocznicą powołania Agencji Badań Medycznych - przypomniał.
– Jestem dumny, że trzy lata naszej pracy już dziś istotnie zmieniły rynek biotechnologii w Polsce. Chcę podkreślić, że podjęte przez nas działania to nie tylko przekazane środki na rozwój nowych terapii i technologii, ale przede wszystkim umożliwienie dostępu pacjentów do innowacyjnego leczenia, którego mogą stać się beneficjentem w ramach dofinansowanych badań klinicznych. To dla nas najwyższa wartość, którą w tak szczególnym dniu należy jeszcze bardziej akcentować – wskazywał.
Badania nabierają znaczenia
Szef ABM zwrócił również uwagę na fakt, że - w jego ocenie - ostatnie lata to dobry czas dla badań klinicznych i dla świadomości tychże jako integralnej części rozwoju systemu ochrony zdrowia.
– Odnosząc się do roli badań klinicznych w całym systemie ochrony zdrowia należy powiedzieć, że ABM zmieniła paradygmat realizacji badań klinicznych w Polsce. Tworzymy Polską Sieć Badań Klinicznych - w ubiegłym tygodniu otworzyliśmy takie centrum w Poznaniu, w przyszłym tygodniu otworzymy we Wrocławiu. Następny będzie Szczecin, potem Białystok. To pokazuje, że sieć staje się faktem - zaznaczył.
Dodał: - Ta sieć to będzie najistotniejszy gracz, jeżeli chodzi o Polską markę również z punktu widzenia budowania naszego potencjału badawczego. Na tym potencjale wiele możemy wygrać.
ABM zmienia też obraz rynku badań niekomercyjnych
Prezes Sierpiński podkreślił także, że w ciągu ostatnich trzech lat ABM zmieniła obraz rynku niekomercyjnych badań klinicznych.
– Agencja Badań Medycznych została powołana właśnie po to, żeby wypełnić lukę w finansowaniu niekomercyjnych badań klinicznych. Przez ostatnie lata przeznaczyła na ten cel 2 mld zł, wystartowało ponad 158 projektów w zakresie onkologii, kardiologii, geriatrii, pediatrii. 50 tys. pacjentów skorzysta z dostępu do innowacyjnych terapii. To pokazuje, że blisko trzykrotnie wzrosła ilość niekomercyjnych badań klinicznych. Dziś w pewnym sensie stajemy się na rynku europejskim istotnym graczem, nie odstając od naszych zachodnich kolegów - wyjaśnił.
Jak tłumaczył, dotychczas w Polsce niekomercyjne badania kliniczne stanowiły ok. 2% wszystkich badań. W Europie Zachodniej przeprowadzano ich znacznie więcej, nawet 40%. - Beneficjentami tych badań są zawsze pacjenci, ponieważ to oni otrzymują dostęp do nowych terapii - bardzo często tych, które nie leżą w centrum zainteresowania firm farmaceutycznych z przyczyn biznesowych. Te badania dotyczą też np. bezpieczeństwa nowych leków czy terapii łączonych - podsumował Sierpiński.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Agencja Badań Medycznych: zakończył się nabór wniosków na niekomercyjne badania kliniczne
UE: badania kliniczne i rynek wyrobów medycznych do uregulowania
Źródło: Puls Medycyny