Siedem organizacji psychoterapeutów chce wstrzymania prac nad rozporządzeniem o specjalizacji
Wejście w życie rozporządzenia wprowadzającego specjalizację z psychoterapii w obecnym brzmieniu wiąże się z realnym ryzykiem ograniczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych z tego zakresu, spadku ich jakości, a także z negatywnymi konsekwencjami dla pacjentów i całego systemu ochrony zdrowia - czytamy w stanowisku organizacji reprezentujących psychoterapeutów, w tym Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

- Obecni i przyszli psychoterapeuci (oraz reprezentujące ich organizacje) są bardzo zaniepokojeni projektem rozporządzenia MZ, które wprowadza do systemu “specjalistę w dziedzinie psychoterapii”.
- Siedem organizacji reprezentujących psychoterapeutów wystosowało w tej sprawie wspólne stanowisko, które skierowano do wiceministra zdrowia Piotra Brombera.
- W ich ocenie projekt rozporządzenia nie tylko nie gwarantuje osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, a może wręcz narażać pacjentów i system ochrony zdrowia psychicznego na ryzyka, których da się uniknąć poprzez odpowiednio dobraną interwencję prawodawczą.
- Organizacje apelują o wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia oraz skoncentrowanie dalszych wysiłków legislacyjnych na projekcie ustawy o zawodzie psychoterapeuty.
Ministerstwo Zdrowia chce poszerzyć dostęp do psychoterapii, ale przedstawiciele tego zawodu ostrzegają, że skutek będzie odwrotny - chcą regulacji ustawowej, a nie rozporządzenia. Psychoterapeuci obawiają się nawet, że utracą prawo wykonywania zawodu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Olbrzymi niepokój psychoterapeutów. MZ uspokaja: nie będzie degradacji zawodu
Dlaczego psychoterapeuci sprzeciwiają się rozporządzeniu MZ?
Jak wskazano w stanowisku, proces przygotowania do wykonywania zawodu psychoterapeuty od lat jest przedmiotem samoregulacji środowiska psychoterapeutów. Obowiązują w tym zakresie zasady wypracowane na forum Polskiej Rady Psychoterapii w 2007 r.
“Przyjęty obecnie model kształcenia uwzględnia w pełni różnorodność stosowanych w psychoterapii podejść i specyfikę zawodu psychoterapeuty, który w naszej ocenie jest oddzielnym, samodzielnym zawodem, a nie specjalizacją w ochronie zdrowia. System przygotowania zawodowego działa sprawnie i skutecznie. (...) Jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia nie tylko nie widziało potrzeby zmian obecnego systemu, ale wręcz uznało za wystarczający do zapewnienia finansowania tego rodzaju świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych” - czytamy w stanowisku.
Zdaniem organizacji reprezentujących środowisko psychoterapeutów wejście w życie rozporządzenia w forsowanym przez MZ kształcie wiąże się z realnym ryzykiem ograniczenia dostępu do świadczeń zdrowotnych z tego zakresu, spadku ich jakości, a także z negatywnymi konsekwencjami dla pacjentów i całego systemu ochrony zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedzielski o zmianach dotyczących psychoterapii. Mówi, co z osobami z certyfikatem
“Projekt rozporządzenia może doprowadzić do skutku odwrotnego, tj. realnego ograniczenia dostępności świadczeń zdrowotnych z zakresu psychoterapii dla pacjentów - w związku z możliwym brakiem wystarczającej liczby specjalistów z tej dziedziny, brakiem wystarczającej liczby ośrodków szkolących oraz miejsc szkoleniowych. Wprowadzenie zmian stwarza ponadto ryzyko dla dotychczasowego (...) poziomu świadczeń z zakresu psychoterapii. Wynika to przede wszystkim z braku gwarancji co do kształtu nowego programu nauczania, braku efektywnej weryfikacji kandydatów na etapie rekrutacji pod kątem predyspozycji do wykonywania zawodu, możliwej zmiany funkcji superwizorów psychoterapii, którzy są kluczowi dla zapewnienia odpowiedniej jakości świadczeń, oraz możliwego braku formalnego związania psychoterapeutów postanowieniami kodeksu etyki zawodowej” - uważa środowisko.
Dodano, że wejście w życie projektowanej zmiany może ponadto oznaczać istotne trudności organizacyjne, które wydłużą proces wdrażania nowego systemu. Chodzi w szczególności o rozłożony w czasie proces uznania dotychczasowego dorobku, co “może doprowadzić w praktyce do zmniejszenia dostępności do świadczeń specjalistów w publicznym systemie ochrony zdrowia”.
Psychoterapeuci chcą ustawy o zawodzie
W stanowisku zgodnie podkreślono, że oczekuje się ustawowej formy uregulowania zawodu psychoterapeuty. Jak przypominają organizacje reprezentujące ten zawód, w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 „zakończenie prac nad ustawą o zawodzie psychoterapeuty” zostało wprost wpisane jako niezbędne zadanie.
Pod wspólnym stanowiskiem podpisały się:
- Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
- Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
- Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
- Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej
- Polska Rady Psychoterapii oraz zrzeszone w niej towarzystwa i stowarzyszenia (16 organizacji)
- Organizacje współpracujące w ramach Federacji Towarzystw Psychoanalitycznych (9 organizacji)
- Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej
Tekst źródłowy stanowiska tutaj.
Źródło: Puls Medycyny