Serwis informacyjny 4.09.2006
Warszawa. W piątek, 1 września, minister zdrowia Zbigniew Religa zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego z wnioskiem o odwołanie szefa NFZ Jerzego Millera. Wniosek ministra będzie opiniować Rada NFZ, ale zgodnie ze znowelizowaną ustawą zdrowotną, ostateczna decyzja należy do premiera. Minister Religa miał również złożyć wniosek o powołanie na stanowisko szefa NFZ Andrzeja Sośnierza, posła PiS i byłego dyrektora Śląskiej Kasy Chorych. Jednak według ministra Przemysława Gosiewskiego, który poinformował w piątek o wniosku ministra, Andrzej Sośnierz jest tylko jednym z kandydatów na to stanowisko. Od posłów PiS dowiedzieliśmy się, że wśród kandydatów na następcę J. Millera wymieniano w kuluarach Sejmu także Mirosława Górskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego.
Strajk generalny
Nowy Targ. Lekarze i pielęgniarki ze szpitala w Nowym Targu rozpoczęli strajk generalny. Pracownicy szpitala zaostrzyli w ten sposób swój protest, ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia z dyrekcją. Strajkujący domagają się cofnięcia zwolnień dyscyplinarnych, które wręczono organizatorom protestu z czerwca tego roku i odwołania dyrektora placówki. Ze szpitala zostało wypisanych większość pacjentów, ciężej chorzy trafią do innych placówek. Na każdym oddziale pozostanie tylko jeden lekarz i pielęgniarka.
Będą dwa nowe uniwersytety medyczne
Kraj. Prace nad ustawami nadającymi nazwę Śląski Uniwersytet Medyczny Akademii Medycznej w Katowicach oraz Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wielkopolskiej uczelni są już bardzo zaawansowane. Wcześniej senaty obu akademii medycznych przyjęły uchwały w tej sprawie. Proponowane zmiany nazw są związane z ustawą o szkolnictwie wyższym, która daje prawo uczelniom, spełniającym określone wymogi, używać nazwy "uniwersytet". Obie akademie spełniają kryteria ustawowe związane z ilością posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.
Jaskra pod nadzorem
Świętokrzyskie. Tutejszy Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczył ponad 200 tys. zł na dwuletni program wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry. Ma się on rozpocząć 1 października tego roku i trwać do końca 2008 r. Jest adresowany do osób powyżej 35. roku życia, u których nie przeprowadzono badania okulistycznego w ciągu ostatnich dwóch lat.
Zdaniem specjalistów, jaskra to jedna z głównych przyczyn ślepoty. Jej wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie jaskry hamuje rozwój tej choroby, zaś nie leczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 15 proc. zarejestrowanych przypadków ślepoty to skutek jaskry. Choruje na nią ok. 70 mln osób.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Redakcja