Senat za nowelą ustawy o Funduszu Medycznym. Przyjęto poprawki
Senatorowie przyjęli w środę (16 listopada) nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym wraz z poprawkami. Zmierzają one m.in. do objęcia finansowaniem ze środków Funduszu Medycznego świadczeń związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich pacjentów, bez względu na wiek.

- Za nowelizacją ustawy z poprawkami głosowało 98 senatorów. Nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosu.
- Przyjęto szereg poprawek, m.in. objęcie systemem finansowania z Funduszu Medycznego świadczeń opieki zdrowotnej związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich świadczeniobiorców, bez względu na wiek.
Sejm znowelizował ustawę o Funduszu Medycznym 4 listopada. Regulacja ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, w szczególności przez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Nowela przewiduje też m.in. dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. Chodzi o świadczenia gwarantowane, związane z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub z leczeniem szpitalnym.
Ustawa o Funduszu Medycznym. Jakie poprawki przyjął Senat?
W trakcie środowego głosowania przyjęto poprawki zmierzające do objęcia systemem finansowania z Funduszu Medycznego świadczeń opieki zdrowotnej związanych z diagnostyką genetyczną wszystkich świadczeniobiorców, bez względu na wiek.
Przyjęto też poprawkę zakładającą objęcie systemem finansowania ze środków subfunduszu rozwoju profilaktyki realizacji świadczeń nie tylko z zakresu programów zdrowotnych, ale też z zakresu polityki zdrowotnej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Senat: ustawa o Funduszu Medycznym to martwe zapisy na papierze
Kolejna przyjęta poprawka zmierza do tego, by finansowanie szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych dokonywane było ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego.
Przyjęto też zmianę zakładającą zwiększenie wysokości limitu rocznego środków Funduszu Medycznego przeznaczanych na finansowanie leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych z 3 do 5 proc., a nie jak przewiduje ustawa – z 3 do 4 proc.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, który w październiku br. skierował projekt noweli do Sejmu, takie działanie pozwoli na kierunkowe docelowe działania ministra zdrowia w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień – w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa.
Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Łanda: nie wiemy, czemu ma służyć Fundusz Medyczny. Czy to środki do dyspozycji prezydenta?
Źródło: Puls Medycyny